Close

Jak zdjąć tablice rejestracyjne? Praktyczny poradnik krok po kroku

Zdejmowanie tablic rejestracyjnych nie zdarza się przeciętnemu kierowcy zbyt często. Dlatego spora część użytkowników nie pamięta lub wręcz nie wie, jak zrobić to poprawnie. Sprawdź nasz krótki przewodnik i dowiedz się, jak wyjąć tablice rejestracyjne. 

Czym są tablice rejestracyjne? 

Tablice rejestracyjne to po prostu dwa paski tłoczonej blachy, na których wyryto indywidualne oznaczenie pojazdu oraz kraj wydania tablic (a w przypadku tablic krajów należących do Unii Europejskiej – również „euroband”, czyli niebieski pas z symbolem UE). Oznaczenia w postaci tablic musi mieć każdy pojazd silnikowy, niezależnie od rodzaju wykorzystanego napędu. 

W Polsce funkcjonuje kilka rodzajów tablic rejestracyjnych, różniących się między sobą kolorem blachy lub czcionki: 

  • tablice podstawowe – białe z czarnym napisem (ewentualnie w „starym” wariancie – czarne z białym napisem); 
  • tablice dla samochodów elektrycznych – zielone z czarnym napisem; 
  • tablice tymczasowe – białe z czerwonym napisem; 
  • tablice dla pojazdów zabytkowych – żółte z czarnym napisem; 
  • tablice dyplomatyczne – niebieskie z białymi napisami i obwódką. 

W każdym przypadku zdejmowanie tablic będzie przebiegało dokładnie tak samo, ponieważ systemy mocowań stosowane przez poszczególnych producentów wyglądają bardzo podobnie. 

Po co zdejmować tablice rejestracyjne? 

Potrzeba wymiany tablic na nowe pojawia się dosyć rzadko i – wyjąwszy sprowadzenie auta z zagranicy – nie dotyczy przyjemnych zdarzeń. Kiedy wyjmuje się tablice rejestracyjne? 

Uszkodzenie 

Zgodnie z art. 60 ust. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym utrzymywanie tablic rejestracyjnych i innych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności jest po stronie kierującego pojazdem. 

Jeśli w wyniku stłuczki lub innego nieszczęśliwego wydarzenia tablica (lub tablice) uległa zarysowaniu lub zgięciu w stopniu uniemożliwiającym odczytanie treści oznaczenia albo po prostu pękła, należy wymienić ją na nową. Pamiętaj, że zawsze wymieniasz obie tablice, ponieważ muszą one być ze sobą zgodne. 

Wymiana auta 

Kolejną okolicznością uzasadniającą zmianę tablic jest wymiana auta, ale uwaga – tylko podczas sprowadzania go z zagranicy. Jeśli kupujesz samochód z rynku wtórnego od polskiego dealera, nie musisz wymieniać blach na nowe, pod warunkiem że poprzednie oznaczenie jest w dobrym stanie i zgodne z unijnym wzorem. Miejsce zamieszkania kierowcy nie ma w tym przypadku znaczenia. 

Kradzież 

Wymianę tablic uzasadnia także kradzież oznaczenia samochodu. W takiej sytuacji udaj się na komisariat Policji i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa kradzieży tablic rejestracyjnych. Pamiętaj, aby poprosić o wydanie zaświadczenia złożenia takiego zawiadomienia. Dokument będzie niezbędny w wydziale komunikacji – bez niego nie dostaniesz nowej rejestracji pojazdu. 

Warto wiedzieć 

Tablice rejestracyjne wymienia się także w przypadku ich zgubienia lub przejścia z tablic „zwykłych” na zabytkowe. 

Jak zdjąć tablice rejestracyjne na zatrzaski? Poradnik krok po kroku 

Wiesz już, kiedy trzeba wymienić oznaczenie indywidualizujące pojazd. Pora przyjrzeć się temu, jak wyjąć tablice rejestracyjne z ramki. 

Zacznij od wysunięcia dolnej listwy. Po lewej i prawej stronie znajdziesz w niej zaczepy, które należy wysunąć ku dołowi. Następnie wysuń tablicę i zamontuj z powrotem dolną listwę. Montaż wygląda dokładnie odwrotnie. Rozstaw otworów w ramce na tablicę jest uniwersalny, więc procedura wygląda bardzo podobnie niezależnie od marki auta. Do wyjęcia listwy użyj klucza, noża lub śrubokręta. 

Przy demontażu zaczepów uważaj, aby ich nie połamać. Czasami się to zdarza, kiedy działa się w pośpiechu. W takim przypadku konieczny będzie zakup nowej ramki do tablic. Cena jednej sztuki waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Jak zdjąć tablice rejestracyjne na nity? Poradnik Krok po kroku 

Niekiedy możesz się spotkać z tablicami rejestracyjnymi montowanymi na nity lub śruby. To jeden z popularnych sposobów, aby ochronić blachy przed kradzieżą. W takim przypadku nit trzeba rozwiercić, korzystając ze zwykłej wiertarko-wkrętarki. Śrubę wystarczy wykręcić. 

Podczas pracy zachowaj ostrożność, ponieważ łatwo przyłożyć zbyt dużo siły i uszkodzić tablicę lub ramkę. Jeśli między główką śruby a nakrętką pojawiła się rdza, możesz naoliwić to miejsce za pomocą legendarnego WD-40 lub preparatów do konserwacji zamków. 

Jak widzisz, zamiana starych blach na nowe nie jest szczególnie skomplikowana. Wprawionej osobie demontaż tablic rejestracyjnych zajmuje kilkadziesiąt sekund. Nigdy nie zwlekaj z wymianą, ponieważ używanie nieczytelnej tablicy, a co gorsza, jazda bez niej, grozi mandatem. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda marketingowa