Close

American Dream, czyli jak Kia podbiła Stany Zjednoczone

Sprzedaż rośnie w takim tempie, że w zasadzie każdy miesiąc kończy się nowym rekordem. Fabryki się rozbudowują, a nowe modele zdobywają nagrodę za nagrodą. Sami amerykańscy kierowcy uznają Kię za najbardziej bezproblemową markę popularną, a jeden ze Stanów ustanowił 31 stycznia… Dniem Kii.   

Nie, to nie jest żart. 31 stycznia jest od tego roku oficjalnie Dniem Kii w stanie Georgia. Takim samym, jak Dzień Kobiet czy Dzień Dziecka. Ogłosił to osobiście tamtejszy gubernator Brian P. Kempa oraz jego administracja. To rodzaj podziękowania dla koreańskiego producenta, który w 2006 r. otworzył w West Point swoją fabrykę – pierwszą za Wielką Wodą. Jednocześnie była to jedna z największych inwestycji zagranicznych w historii Georgii.

Zakład w West Point montuje dzisiaj 40 proc. wszystkich aut Kia sprzedawanych na terenie USA, m.in. modele K5, Telluride, Sorento i Sportage. W kwietniu, jeśli wszystko pójdzie dobrze, z taśm fabryki zjedzie czteromilionowe auto. Ale zajmuje się ona nie tylko produkcją. Angażuje się również społecznie – wydała m.in. 6 mln dolarów na wsparcie lokalnych programów edukacyjnych. 

Do tej pory Kia zainwestowała we wspomnianym stanie 1,9 mld dolarów i daje zatrudnienie 19 tys. mieszkańców. Na tym się jednak nie skończy. W październiku podano, że w 2025 r. marka rozpocznie montaż aut elektrycznych w nowej fabryce, która wyrośnie w pobliżu Savannah. Powstanie tam dodatkowych 8,1 tys. miejsc pracy.

Przykład Georgii idealnie obrazuje to, jak mocno Kia zakorzeniła się w Ameryce Północnej. Oprócz niej firma ma również Centrum Projektowe w Irvine w Kalifornii, gdzie powstał m.in. model Telluride – SUV, który od rozpoczęcia produkcji cztery lata temu zgarnia wszystkie możliwe nagrody za oceanem.

W całym 2022 roku Kia sprzedała w USA 654,5 tys. nowych aut, co było kolejnym rekordem. Niemal 67 proc. z tej sumy stanowiły SUV-y, a aż 125 tys. nabywców wybrało nowego Sportage’a. Doskonale przyjęły się też elektryki – ich sprzedaż rok do roku wzrosła o 141 proc., a samo EV6 znalazło prawie 19 tys. nabywców.

Początek tego roku okazał się jeszcze lepszy. Całkowita sprzedaż w styczniu wystrzeliła w górę o 22,3 proc., a elektryków o 128 proc. A Kia ma apetyt na jeszcze więcej, bo – jak podkreśla – w tym roku zwiększa produkcję Telluride’a, lepsza będzie również dostępność nowego Sportage’a, EV6 oraz Niro, a niebawem zadebiutuje Seltos MY2024.

Źródłem tych sukcesów na amerykańskim rynku nie są jednak tylko fabryki, zwiększanie sprzedaży i nowe modele. Chodzi również, a może przede wszystkim, o wizerunek jaki Kia ma na tamtejszym rynku. Wizerunek marki trwałej, nie przysparzającej problemów, o wysokiej jakości, nowatorskiej, a mimo to w rozsądnej cenie. Widać to choćby po corocznym raporcie niezawodności (a raczej bezproblemowości) J.D. Power (J.D. Power Vehicle Dependability Study). Od lat Kia parkuje w jego czołówce. A w jego tegorocznej edycji po raz trzeci z rzędu wypadła najlepiej spośród wszystkich marek popularnych. Jeżeli chcecie więcej poczytać o badaniu J.D Power (a warto, bo opiera się ono na dziesiątkach tysięcy ankiet wypełnianych przez samych kierowców), to zapraszam TUTAJ. A poniżej wyniki najświeższej jego edycji.  

Poza doskonałymi wynikami w raportach bezawaryjności, w ostatnich latach Kia zaczęła też odnosić głośne sukcesy w licznych konkursach w Ameryce. I to tych najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych. Poniżej lista nagród tylko z ostatnich dwóch miesięcy, jakie otrzymały Sportage, Telluride, EV6, Sportage, Niro, K5 i Rio:

Kia EV6. Północnoamerykański Samochód „Użytkowy” Roku 2023
Europa ma COTY, zaś Ameryka ma NACOTY, czyli coroczny prestiżowy konkurs na samochód roku. Po raz drugi w ciągu trzech lat nagrodzono w nim Kię – w tegorocznej edycji konkursu model EV6 wygrał w kategorii „Utility Vehicle”, czyli – tłumacząc wprost – auto użytkowe. NACOTY jest konkursem, w którym 50 dziennikarzy motoryzacyjnych z USA dokładnie testuje samochody nominowane do konkursu i wystawia im oceny. EV6 została doceniona m.in. za design, innowacyjne rozwiązania, bezpieczeństwo, osiągi, wrażenia z jazdy i użytkownika oraz za atrakcyjną – wziąwszy to wszystko pod uwagę – cenę.

Kia Sorento PHEV i Rio. Auta o najniższych kosztach utrzymania
Instytu Vincentric, mieszczący się w Stanie Michigan, ocenia samochody pod kątem relacji ceny do jakości (Best Value), ale przede wszystkim chodzi o koszty eksploatacji konkretnych modeli. W edycji 2023 nagrodę Vincentric Best Value otrzymało Sorento PHEV (w kategorii średniej wielkości SUV-ów) oraz Kia Rio.

Kia Niro HEV. Najlepsze Auto Roku 2023 wg serwisu cars.com
Cars.com jest jednym z największych amerykańskich internetowych serwisów motoryzacyjnych i co roku wyłania w kilku kategoriach najlepsze samochody roku. Tytuł Auta Roku 2023 przypadł nowemu Niro HEV, z kolej Kia Carnival została uznana za Najlepszy Samochód Rodzinny 2023.

Kia Sportage HEV, K5 i Niro. Auta o najlepszej relacji ceny do jakości 
Kto daje nam najwięcej, za jak najbardziej rozsądne pieniądze? Takie właśnie pytanie stawiają przed sobą i przed swoimi czytelnikami twórcy corocznego raportu U.S. News & World Report. W jego tegorocznej edycji nagrody Best Car for Money zdobyły aż trzy modele Kia – hybrydowy Sportage (w kategorii kompaktowych SUV-ów), Rio (w kategorii kompaktów) oraz K5 (w kategorii aut średniej klasy). Podkreślono, że auta te są „najlepszą kombinacją długoterminowej wartości i doświadczeń z użytkowania”.

Kia Sportage HEV. Najlepiej oceniany SUV 2023 wg Edmunds
edmunds.com to najpopularniejsze i najstarsze źródło informacji o samochodach w Stanach Zjednoczonych. Firma założona została w 1966 r. i do dzisiaj stanowi pierwsze miejsce informacji dla wielu Amerykanów kupujących nowe auto. Co roku Edmunds rozdaje nagrody „Top Rated” dla najwyżej ocenianych modeli w poszczególnych kategoriach. W tym roku jedna z nagród trafiła do Kii Sportage HEV, która otrzymała tytuł Top Rated SUV. Auto pokonało nawet luksusowe modele Mercedesa, BMW czy Audi. – Kia Sportage Hybrid jest doskonałym przykładem tego, dlaczego SUV-y są obecnie domyślnym wyborem większości amerykańskich rodzin. Jest wygodna, stylowa, naszpikowana najnowszymi technologiami i wyposażona w potężny system hybrydowy. To wszystko czyni ją znakomitym wyborem — napisał w podsumowaniu Alistair Weaver, redaktor naczelny Edmunds.

Kia EV6 i Telluride. Najlepsze SUV-y 2023 wg Car and Driver
Magazyn Car and Driver jest jednym z najstarszych i najbardziej poczytnych pism motoryzacyjnych w USA. Co roku wybiera dziesięć najlepszych samochodów w danym segmencie. W tym roku w kategorii 10Best Trucks znalazły się aż dwie Kie – EV6 oraz Telluride. Co najciekawsze jednak, ten drugi znalazł się w gronie najlepszych czwarty raz z rzędu. Tego zaszczytu dostąpiło tylko kilka samochodów w kilkudziesięcioletniej historii istnienia konkursu.

Kia Sportage HEV i Telluride. Najlepsze auta jakie można kupić w 2023 r.
The Car Connection to kolejny duży internetowy serwis motoryzacyjny w USA, który co roku przyznaje nagrody najlepszym autom z danego roku – Best Car To Buy. W tym roku w kategorii Samochodów Ekonomicznych zwyciężyła nowa Kia Sportage HEV. Z kolej Telluride po liftingu został Najlepszym Samochodem Rodzinnym 2023. To oznacza, że największy SUV Kia zdobył nagrodę w tej kategorii po raz trzeci z rzędu. Przy czym w roku 2020 zgarnął główną, czyli otrzymał tytuł Best Car To Buy 2020.

Wszystkie te nagrody są efektem tego, że Kia sukcesywnie budowała wizerunek marki trwałej i solidnej, ale jednocześnie zaawansowanej, nowatorskiej, atrakcyjnej stylistycznie, a przy tym rozsądnie wycenionej na tle konkurentów. Tylko w zeszłym roku jej samochody wybrało pół miliona Amerykanów. Oni być może spełnili swój motoryzacyjny sen. Tak, jak Kia spełnia ten swój amerykański.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda marketingowa