Zielony listek – czym jest, co oznacza i czy jest obowiązkowy dla każdego?

Zielony listek na aucie ma w Polsce dosyć długą historię. W latach 80. ubiegłego wieku przez krótki czas była to konieczność. Później, przez długi czas, naklejka zielonego listka stanowiła jedynie dobry zwyczaj, a początkujący kierowca w ten sposób uprzedzał innych uczestników ruchu o braku doświadczenia. Czy dzisiaj zielony listek na samochodzie jest obowiązkowy? Wyjaśniamy! 

Zielony listek – czym jest, co oznacza i czy jest obowiązkowy dla każdego?

    Spis treści:

Co oznacza zielony listek na samochodzie?

Zielony listek na aucie to znak, że osoba siedząca za kierownicą dopiero zdobywa doświadczenie w jeździe samochodem. Wprawdzie uzyskała już uprawnienia, ale można spodziewać się po niej nie do końca przewidywalnych zachowań. Warto mieć w pamięci, że w stosunku do „zielonych listków” zasada ograniczonego zaufania na drodze obowiązuje do kwadratu.

Dla kierowcy zielony listek to nie tylko taryfa ulgowa na drodze, ale także realne ograniczenia. Zgodnie z art. 91 ust. 3 Ustawy o kierujących pojazdami przez 8 miesięcy od zdania egzaminu na prawo jazdy młody kierowca nie może:

  • wykonywać działalności gospodarczej wymagającej kierowania pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B;
  • podejmować pracy zarobkowej wymagającej kierowania pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B;
  • przekraczać prędkości:
  1. 50 km/h na obszarze zabudowanym;
  2. 90 km/h poza obszarem zabudowanym;
  3. 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

W przypadku kontroli Policji, która wykaże, że auto z zielonym listkiem jechało szybciej, niż wynika z ograniczeń (nawet, jeśli prędkość będzie zgodna z ogólnymi zasadami ruchu drogowego), trzeba liczyć się z mandatem. Przez pierwsze 8 miesięcy nie będzie też możliwości zatrudnienia się w charakterze kuriera lub kierowcy zawodowego.

Zielony listek na aucie to także obowiązki. Świeżo upieczony kierowca w trakcie 2-letniego okresu próbnego musi odbyć:

  • kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Zaświadczenie o ukończeniu obu kursów należy okazać staroście przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia zdania egzaminu na prawo jazdy.

Czy zielony listek jest obowiązkowy?

W internecie bez trudu znajdziesz artykuły (nawet towarzystw ubezpieczeniowych!), z których wynika, że stosowanie zielonego listka jest dobrowolne. Jest to jednak błąd, a stosowanie się do takich wytycznych może skończyć się odpowiedzialnością karną.

Trwa wstawianie obrazu...

W Ustawie o kierujących pojazdami (art. 91 ust. 2 pkt 3) wskazuje się, że przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego kierowca ma obowiązek kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznaczonym okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. Prowadzenie pojazdu nieoznaczonego w ten sposób jest niedozwolone.

Umieszczenie zielonego listka na samochodzie jest też obowiązkowe dla osób, które odzyskały uprawnienia do kierowania pojazdami po ich wcześniejszej utracie, m.in. z uwagi na przekroczenie limitu punktów karnych lub stwierdzenie przeciwwskazań natury zdrowotnej do kierowania pojazdami.

Zielony listek – gdzie go kupić?

Zielony listek kupisz na stacjach benzynowych, w supermarketach, a także przez internet. Nie jest to drogi zakup, kilka listków dostaniesz za kilkanaście złotych.

Trwa wstawianie obrazu...

Przed zakupem zwróć jednak uwagę, czy oznaczenie spełnia wymagania określone w przepisach. Przede wszystkim naklejka musi być okrągła (a nie romboidalna lub kwadratowa, jak na niektórych aukcjach). Ważne są też wymiary – okrąg powinien mieć średnicę 11 cm.

Zielony listek – gdzie go nakleić?

Obowiązujące przepisy nie precyzują, gdzie należy nakleić zielony listek. Ustawodawca wskazuje jedynie, że oznaczenie powinno znajdować się zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Warto zadbać o to, aby naklejka została umieszczona w widocznym miejscu – tak, aby nie wprowadzać w błąd pozostałych uczestników ruchu.

W praktyce dobrym rozwiązaniem będzie naklejenie oznaczenia na klapie bagażnika oraz przedniej szybie w jednym z jej górnych rogów, w ten sposób nie będzie ono ograniczać pola widzenia kierowcy.

Jazda z zielonym listkiem jest obowiązkowa przez pierwsze osiem miesięcy okresu próbnego. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo za kierownicą po upływie tego czasu, spokojnie możesz zostawić oznaczenie nieco dłużej. Dzięki temu Ty poczujesz się bezpieczniej, a pozostali kierowcy – pewniej.

Udostępnij

facebookxmail

Powiązane

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Aktualności Przepisy i porady

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

15 lipca, 2024

Samochody są jak domowe zwierzaki. Dają wiele radości, wspaniale jest z nimi obcować, a za kierownicą nie raz pozwalają zapomnieć…

Kia Niro – ekologiczny crossover (EV, HEV, PHEV)

Modele Niro EV Niro Elektryczny (EV) Plug-in Hybrid (PHEV) Hybrydowy (HEV) Ekologiczny Miejski SUV/Crossover Przepisy i porady

Kia Niro – ekologiczny crossover (EV, HEV, PHEV)

Oryginalna stylistyka, kompaktowe wymiary zewnętrzne i bardzo przestronne wnętrze. Porządne wyposażenie oraz trzy zelektryfikowane napędy do wyboru – hybryda, plug-in…

Nowa Kia Sorento. Diesel, hybryda czy może plug-in?

Aktualności Modele Sorento Plug-in Hybrid (PHEV) Hybrydowy (HEV) SUV/Crossover Technologia

Nowa Kia Sorento. Diesel, hybryda czy może plug-in?

28 czerwca, 2024

Ponad dwa miesiące temu zadebiutowała odświeżona Kia Sorento. Jedną z największy nowości był powrót diesla pod maskę. Teraz do oferty…