Close

VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu – czym jest i gdzie można go znaleźć?

Numer VIN pojazdu to niepozorne, ale bardzo istotne oznaczenie, pod którym kryje się wiele informacji dotyczących samochodu. Przyda się do wykupu ubezpieczania auta, wymiany części, u lakiernika i podczas poszukiwania ofert samochodów używanych. Przeczytaj, dlaczego sprawdzenie VIN jest ważne i gdzie znaleźć VIN samochodu. 

Czym jest VIN? 

VIN to skrót od Vehicle Identification Number, czyli numeru identyfikacyjnego pojazdu. VIN auta to unikalne oznaczenie wykorzystywane w branży motoryzacyjnej do identyfikacji samochodów, przyczep, motocykli i skuterów. Po raz pierwszy VIN został wykorzystany w 1954 r. w Stanach Zjednoczonych. Wtedy jednak brakowało ujednoliconego standardu określania numeracji i była ona znacznie mniej przydatna niż dzisiaj. 

Numer VIN pojazdu jest nadawany przez producenta na etapie produkcji i nie zmienia się przez cały okres eksploatacyjny samochodu. VIN zawsze będzie taki sam niezależnie od wymiany części czy zmiany właściciela lub tablic rejestracyjnych. Samochody kupowane w Europie muszą mieć wybity VIN zgodny z normami ISO 3779 oraz 3780. Zbliżony system oznaczania został przyjęty m.in. w Stanach Zjednoczonych. 

Nie wszyscy kierowcy wiedzą jednak, że starsze pojazdy mogą, ale wcale nie muszą mieć numeru VIN. Dotyczy to m.in. samochodów zarejestrowanych przed 1 stycznia 1995 r.. 

Warto wskazać, że na świecie równolegle do ISO stosuje się kilka systemów, które służą do oznaczania numeru identyfikacyjnego pojazdu. Są to FMVSS, SAE oraz ADR. 

Z czego składa się VIN? 

Zrozumienie struktury VIN nie jest trudne, jeśli potrafisz należycie odczytać to oznaczenie. Na pierwszy rzut oka ciąg liter i cyfr ma charakter losowy, ale w rzeczywistości struktura numeru zawsze składa się z trzech sekcji: 

  • znaki od 1 do 3 to WMI (ang. World Manufacturer Identifier) – określa kraj producenta, markę i przeznaczenie pojazdu; 
  • znaki od 4 do 9 to VDS (ang. Vehicle Descriptor Section)– zawiera informacje o wersji wyposażenia, serii i modelu, typie nadwozia i silniku; 
  • znaki od 10 do 17 to VIS (ang. Vehicle Indicator Section) – obejmuje rok produkcji oraz numer seryjny samochodu. 

W poszczególnych krajach wybrane znaki mogą być wykorzystane lub nie. Na przykład pozycja 9 jest obligatoryjnie cyfrą kontrolną w USA i Chinach, ale w Europie już nie. Podobnie pozycja 11 określa fabrykę, w której został wykonany dany egzemplarz i jest to obowiązkowe w USA i Chinach. Numer seryjny oraz oznaczenia fabryk są określane indywidualnie przez każdego producenta. 

Gdzie znajduje się VIN? 

Gdzie sprawdzić VIN? Niezależnie od tego, czy podróżujesz za kierownicą Kia XCeed, Niro czy Sportage, numer VIN znajdziesz w kilku miejscach: 

  • na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego w polu E; 
  • na tabliczce znamionowej – najczęściej znajduje się ona na słupku B między przednimi i tylnymi drzwiami, pod wykładziną bagażnika, rzadziej zaś za przednią lampą od strony kierowcy lub na przegrodzie silnika; 
  • na podszybiu przedniej szyby auta – brak oznaczenia sugeruje, że przednia szyba była wymieniana (warto ustalić, dlaczego do tego doszło!). 

W przypadku nowych samochodów KIA wyposażonych w KIA Connect numer VIN sprawdzisz też z poziomu komputera pokładowego. Zeskanuj kod QR w aplikacji i dodaj auto do swojego konta. 

Jaki VIN mają samochody Kia? 

Sprawdzenie auta po VIN to dla kierowcy wiele przydatnych informacji. Przyjrzyjmy się przykładowemu oznaczenia auta KIA: KNDPXCDG8R7148825. Z takiego kodu można wywnioskować m.in. że chodzi o model KIA Sportage z 2024 r. wyprodukowany w Korei Południowej. 

Czy numer nadwozia to VIN? 

Numer nadwozia to potoczna nazwa numeru VIN. Rzadziej spotkasz się z określeniem „numer ramy” (od określenia „frame number”). W każdym przypadku chodzi o dokładnie ten sam identyfikator. 

Weryfikacja VIN pozwala m.in. ustalić, czy auto nie jest kradzione lub czy nie zmieniono w nim cech identyfikacyjnych, a także analizę jego historii wypadków i napraw. Oznaczenie jest niezbędne podczas zakupu polisy samochodu oraz wtedy, gdy szukasz części zamiennych. Znając VIN, mechanik łatwo dopasuje poszczególne komponenty do Twojego modelu samochodu. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda marketingowa