Światowy Samochód Roku i nie tylko – Kia EV9 nagrodzona w Polsce i za granicą

Najlepszy elektryk, najlepszy SUV, najlepsze auto rodzinne, najlepszy samochód kobiecy, najbardziej innowacyjny i najoryginalniej zaprojektowany model. I po prostu Światowy Samochód Roku. Kia EV9 zgarnęła w kilka tygodni tyle prestiżowych nagród, że spokojnie można byłoby obdarować nimi kilka aut.

Światowy Samochód Roku i nie tylko – Kia EV9 nagrodzona  w Polsce i za granicą

    Spis treści:

Szczerze? Od początku czułem, że tak będzie. Że EV9 skupi na sobie uwagę, że będzie o niej głośno, że będzie jedną z najgorętszych premier minionego roku. Z kilku powodów. Po pierwsze design – bardzo rzadko we współczesnym świecie producenci zaskakują nas czymś innym, oryginalnym, nieoczywistym pod względem stylistycznym. Jeżeli już, to robią to w stylu BMW, czyli wzbudzając kontrowersje. A EV9 nie jest kontrowersyjna. Jest nowoczesna tak, że wygląda jak samochód przyszłości, który dopiero ma wyjechać na ulice.

Po drugie, elektryfikacja jest faktem, a Kia już przy okazji modelu EV6 wniosła ją na nowy poziom, zaś EV9 jest kontynuatorem tej strategii. 800-voltowa architektura umożliwiająca ultraszybkie ładowanie, akumulator o pojemności niemal 100 kWh zapewniający nawet ponad 500 km zasięgu, a do tego funkcje V2L i V2V pozwalające zasilać urządzenia zewnętrzne, łącznie z ładowaniem innych elektryków. Takie parametry i możliwości ma bardzo niewiele aut na prąd.

I wreszcie po trzecie – niestandardowe podejście do kwestii praktyczności i aranżacji wnętrza. Kia nie zrobiła po prostu kolejnego dużego SUV-a, jak inni. EV9 z powodzeniem zastępuje wymierający gatunek, jakim są minivany. Może mieć 6 lub 7 siedzeń, a te w drugim rzędzie mogą być elektrycznie sterowane i zapewniać warunki podróżowania niemal jak w lotniczej klasie biznes. Albo odwracane tyłem do kierunku jazdy. Ewentualnie w tym miejscu może być standardowa trzyosobowa kanapa. Czyli mamy trzy konfiguracje do wyboru.

Kia EV9 to po prostu gamechanger. Nie tylko w swojej klasie, ale w świecie samochodów w ogóle. Dowodzi tego także to, ile prestiżowych nagród i wyróżnień zdobyła w ostatnich tygodniach. Oto najważniejsze z nich.

Światowy Samochód Roku i Światowy Elektryczny Samochód Roku 2024

To zdecydowanie najważniejsze i największe wyróżnienie. Ponad 100 dziennikarzy z 29 krajów przez kilka miesięcy jeździło wszystkimi najnowszymi modelami samochodów, sprawdzali je w każdych warunkach, testowali, oceniali i na koniec, po podliczeniu wszystkich głosów i punktacji, okazało się, że zwycięzcą konkursu WCOTY (World Car of the Year) jest właśnie Kia EV9. I to od razu w dwóch kategoriach. Została Światowym Samochodem Roku 2024 i od razu Światowym Samochodem Elektrycznym Roku 2024. Prestiżowe tytuły wręczono jej oficjalnie 27 marca podczas Salonu Samochodowego w Nowym Jorku.

Światowy Kobiecy Samochód Roku 2024

EV9 doceniły również panie. I to w nie byle jakim konkursie, bo WWCOTY (Women’s Worldwide Car of The Year). 75 dziennikarek motoryzacyjnych z 52 krajów i pięciu kontynentów poddało testom 64 modele debiutujące w 2023 r. Za najlepsze auto uznały Kię, która urzekła je nie tylko designem i przestronnością, ale też charakterem, możliwościami ładowania, technologiami, komfortem, wrażeniami z jazdy i „przyjaznym rodzinie wnętrzem”. Nagrodę samochód otrzymał 8 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet. Wcześniej, bo już pod koniec stycznia 2024, to samo grono jurorek uznało EV9 za najlepszego SUV-a tego roku.

Elektryczny Samochód Roku w konkursie Auto Lider 2024

Jeden z najstarszych (tegoroczna edycja była 22.) i najbardziej rozpoznawalnych konkursów motoryzacyjnych nad Wisłą. Ważny i cenny o tyle, że jego wyniki zależą nie tylko od ocen dziennikarzy tygodnika „Motor” i serwisu magazynauto.pl, ale przede wszystkim od samych czytelników, którzy oddają głosy na poszczególne modele w różnych kategoriach. I to właśnie oni zdecydowali, że w kategorii „Samochód Elektryczny” zwycięzca może być tylko jeden – EV9. Kia pokonała aż 35 elektrycznych rywali, łącznie z Teslą. A to najlepiej świadczy o tym, jak postrzegane są na naszym rynku elektryki koreańskiej marki.

Złoto na iF Design Award 2024

iF Design Awards to najbardziej prestiżowy i najstarszy (istnieje od 1953 roku) konkurs na świecie wyróżniający najlepiej zaprojektowane rzeczy w kilkudziesięciu kategoriach. W tym roku eksperci od designu oceniali niemal 11 tys. zgłoszeń, jakie napłynęły z 72 krajów. Złoto w kategorii samochodów otrzymała Kia EV9. Jury doceniło w niej nie tylko projekt nadwozia opierający się na filozofii „przeciwieństw, które się przyciągają”, ale także design i aranżację wnętrza oraz to, że do jego wykończenia wykorzystano wiele materiałów naturalnych oraz pochodzących z recyklingu. Ponadto auto wyróżniono w odrębnej kategorii „Media Interaktywne” za wyjątkowo dobrze zaprojektowany i przejrzysty system multimedialny.

Samochód Użytkowy Roku 2024 w Ameryce Północnej

NACOTY to odpowiednik Europejskiego COTY. 50 najlepszych dziennikarzy motoryzacyjnych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady co roku wybiera najlepsze ich zdaniem samochody, jakie zadebiutowały w ciągu ostatniego roku. W tegorocznej edycji w kategorii „Utility Vehicle of The Year” wygrało EV9. Doceniono je za innowacyjność, design, bezpieczeństwo, osiągi, technologię, wrażenia z jazdy i relację ceny do jakości. Podkreślono, że Kia ustanowiła nowe standardy w klasie SUV-ów z trzema rzędami siedzeń.

Samochód Roku 2024 w Wielkiej Brytanii

W analogicznym do NACOTY konkursie EV9 docenili brytyjscy dziennikarze. Na Wyspach samochód otrzymał dwa tytuły: Samochodu Roku w kategorii dużych SUV-ów i Samochodu Roku 2024 w klasyfikacji generalnej. 30 dziennikarzy, reprezentujących nie tylko media motoryzacyjne ale także technologiczne i biznesowe, doceniło Kię za duży zasięg, nowoczesny design, a przede wszystkim za wyjątkową praktyczność.

Najlepsze auto rodzinne, luksusowe, elektryczne. A do tego innowacyjne

Poza powyższymi nagrodami i tytułami Kia EV9 zgarnęła sporo innych wyróżnień:

  • W konkursie „Złota Kierownica 2023” otrzymała nagrodę w kategorii samochodów rodzinnych
  • Wybrano ją Niemieckim Luksusowym Samochodem Roku 2024
  • Zdobyła tytuł „Najlepszego Elektryka 2024” w amerykańskim konkursie MotorWeek Drivers’ Choice
  • TopGear.com ogłosił ją Najlepszym Autem Rodzinnym w 2023 roku
  • Taki sam tytuł przyznał jej Magazyn Parents
  • Popular Science określił EV9 mianem jednej z 50. największych innowacji 2023 roku. Zwrócono uwagę przede wszystkim na nietypowe materiały użyte do wykończenia wnętrza. W ich produkcji z jednej strony wykorzystano surowce naturalne, a z drugiej – tworzywa sztuczne odzyskane w procesie upcyclingu.

Nie przypominam sobie, aby jakiś model samochodu zgarnął kiedyś tyle ważnych i prestiżowych nagród w tak krótkim czasie. Ale to tylko dowodzi, że EV9 wwiozła na rynek nową jakość. A przede wszystkim świeżość. Nowoczesna stylistycznie, ogromna i praktyczna w środku, a do tego dostarczająca niezapomnianych wrażeń z jazdy. Kia po prostu wykazała się odwagą i pomysłowością, nieszablonowym podejściem. Zaryzykowała pójście krok dalej niż inni. I okazuje się, że to ryzyko się opłaciło, a krok został zrobiony we właściwym kierunku.

Udostępnij

facebookxmail

Powiązane

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Aktualności Przepisy i porady

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

15 lipca, 2024

Samochody są jak domowe zwierzaki. Dają wiele radości, wspaniale jest z nimi obcować, a za kierownicą nie raz pozwalają zapomnieć…

Kia Niro – ekologiczny crossover (EV, HEV, PHEV)

Modele Niro EV Niro Elektryczny (EV) Plug-in Hybrid (PHEV) Hybrydowy (HEV) Ekologiczny Miejski SUV/Crossover Przepisy i porady

Kia Niro – ekologiczny crossover (EV, HEV, PHEV)

Oryginalna stylistyka, kompaktowe wymiary zewnętrzne i bardzo przestronne wnętrze. Porządne wyposażenie oraz trzy zelektryfikowane napędy do wyboru – hybryda, plug-in…

Nowa Kia Sorento. Diesel, hybryda czy może plug-in?

Aktualności Modele Sorento Plug-in Hybrid (PHEV) Hybrydowy (HEV) SUV/Crossover Technologia

Nowa Kia Sorento. Diesel, hybryda czy może plug-in?

28 czerwca, 2024

Ponad dwa miesiące temu zadebiutowała odświeżona Kia Sorento. Jedną z największy nowości był powrót diesla pod maskę. Teraz do oferty…