Close

Najlepszy SUV? Sorento nie daje szans konkurentom

Choć jest na rynku zaledwie od kliku miesięcy, to zdobyło już siedem nagród na całym świecie. W tym kilka bardzo prestiżowych. Niemieccy i brytyjscy dziennikarze uznali, że Kia Sorento to najlepszy duży SUV na rynku. A Polscy, że to w ogóle najlepsze auto, jakie wyjechało na drogi w ciągu ostatniego roku.

Z samochodami jest trochę jak z jedzeniem – jedni lubią na słodko, inni na ostro, jeszcze inni bez mięsa albo bez węglowodanów. Wszystkim nie da się dogodzić. To dlatego do dzisiaj, mimo ogromnego postępu, żadnej marce nie udało się wyprodukować auta idealnego. Takiego, które spełniłoby oczekiwania i potrzeby absolutnie wszystkich kierowców czy rodzin. Są jednak auta, które są na tyle zaskakujące i po prostu wyjątkowo dobre, że chwalą je absolutnie wszyscy. Nawet Ci, którzy na co dzień jadają zupełnie co innego. 

Wygląda na to, że przykładem takiego samochodu jest nowa Kia Sorento. Rzadko zdarza się, aby samochód, który na polskim rynku zadebiutował przed zaledwie czterema miesiącami, zdobył tak duże uznanie. Najpierw w indywidualnych testach i publikacjach chwalili go niemal wszyscy dziennikarze (możecie przeczytać o tym TUTAJ). A z początkiem 2021 auto zdobyło dwie bardzo cenne nagrody. I łącznie ma ich na koncie już siedem!

Auto roku 2021 w Polsce

najlepszy suv

W minioną środę (20 stycznia) swój werdykt ogłosiło jury konkursu Car Of The Year Polska. 21 doświadczonych dziennikarzy motoryzacyjnych z różnych mediów (m.in. Adam Kornacki z TVN Turbo, znani vlogerzy Zachar Zawadzki i Marek Wieruszewski, czy wieloletni członek COTY Europe Wojciech Sierpowski) wybierało najlepsze auto spośród pięciu modeli, które dotarły do finału. Zasada głosowania była prosta: każdy dziennikarz miał do rozdzielania 20 punktów, musiał przyznać punkty przynajmniej trzem samochodom, a jednemu mógł dać maksymalnie 10. I teraz zobaczcie, ile punktów zdobyli finaliści:

1. Kia Sorento 117 pkt.
2. Toyota Yaris 84 pkt.
3. Volkswagen ID3 76 pkt.
4. Skoda Octavia 72 pkt.
5. Porsche Taycan 71 pkt. 

Widzicie przepaść, jaka dzieli pierwsze i drugie miejsce? 33 punkty! Między pozostałymi miejscami różnice są zaledwie kilkupunktowe. To najlepiej świadczy o tym, że rywalizacja wcale nie była zacięta. Dziennikarze byli wyjątkowo zgodni, a to nie zdarza się zbyt często. Aż siedmioro z nich przyznało Sorento najwięcej punktów, a dwóch dało autu maksymalne możliwe 10 pkt. Po jednej „dziesiątce” otrzymały jeszcze tylko Yaris i ID.3. Wszystkie głosy rozłożyły się tak:

najlepszy suv

Żeby było jeszcze ciekawiej, Kia zdobyła tytuł COTY Polska po raz drugi z rzędu. Rok temu zwyciężył XCeed,

Najlepszy duży SUV w Wielkiej Brytanii 

Kilka dni wcześniej auta roku ogłosił poczytny, znany brytyjski magazyn What Car?. W kategorii „Najlepszy duży SUV” wygrała Kia Sorento Hybrid. Dziennikarze magazynu, specjalizujący się w bardzo dokładnym sprawdzaniu i testowaniu wszystkich nowych samochodów, docenili Kię za niskie zużycie paliwa, dynamikę, wyposażenie, komfort i jakość wykonania. 

Steve Huntingford, redaktor magazynu What Car? uzasadnił ten werdykt tak: „Hybrydowa technologia Sorento łączy niskie zużycie paliwa w warunkach rzeczywistej eksploatacji ze stosunkowo niską emisją CO2. Jednocześnie duży SUV zapewnia wysoki komfort podróżowania i dobrą precyzję prowadzenia. Razem z estetycznie wykonanym i bogato wyposażonym wnętrzem oraz na tyle wysoką pozycją za kierownicą, że nawet kierowcy samochodów ciężarowych poczują się zazdrośni, Sorento to wyjątkowo wszechstronny samochód. Do tego w pakiecie z wyjątkową gwarancją producenta na długich siedem lat”.

Depcze po piętach SUV-om z klasy premium

What Car? to niejedyne brytyjskie medium, które nagrodziło Sorento. Kia została też okrzyknięta „Samochodem roku 2021” przez magazyn i serwis internetowy Carbuyer, który od 10 lat wybiera najlepsze samochody roku. Co niesamowite, Sorento jednocześnie wygrało w kategorii „Najlepszy samochód dla dużej rodziny”. To drugi przypadek w historii konkursu Carbuyer, gdy jedno auto w tym samym roku zgarnia dwie nagrody – główną i w którejś z kategorii. Wcześniej udało się to tylko Renault Clio.

najlepszy suv

Czym Kia zaimponowała jury? Jak powiedzieli sami jego członkowie, przede wszystkim połączeniem przestrzeni i technologii oraz stosunkiem jakości do ceny. „Sorento to wszechstronny SUV, który depcze po piętach rywalom z segmentu premium” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Najlepszy duży SUV w Niemczech

Znacie konkurs „Złota kierownica”? Przez kilkanaście lat w Polsce organizował go tygodnik Auto Świat. Ale w Niemczech „Das Goldene Lenkrad” ma jeszcze bogatszą historię i cieszy się ogromnym prestiżem. Dziennikarze tygodnika Auto Bild i Gazety Bild am Sonntag wybierają najlepsze nowe samochody o 1976 roku. Wspierają ich w tym eksperci (najczęściej kierowcy wyścigowi i rajdowi) oraz koledzy z innych gazet (np. Auto Express i Auto Week), a także sami czytelnicy. To Ci ostatni spośród 63 nowych modeli startujących w tym roku w konkursie, wybrali 24 finalistów. A dalej auta przeszły solidne testy.

sorento najlepszy duży Suv

Kia Sorento Hybrid zakwalifikowała się do finału w kategorii „Duży SUV”. I przyszło jej się zmierzyć z naprawdę wybitnymi rywalami – BMW X5 oraz… Astonem Martinem DBX. Bądźmy szczerzy – na chłopski rozum Sorento nie może wygrać z X5. A już tym bardziej z Astonem Martinem. Ale dziennikarze i eksperci zauważyli m.in. że Kia ma nieporównywalnie więcej miejsca w środku niż konkurenci, jest bardziej praktyczna, przy tym doskonale wyposażona i w relacji ceny do jakości nie ma sobie równych. Choć oczywiście pod względem osiągów czy prowadzenia ustępuje znacznie mocniejszym i droższym rywalom, to w punktacji ogólnej po prostu zwyciężyła. I zdobyła Złotą Kierownicę w kategorii „Najlepszy duży SUV” roku 2021. 

sorento opinie

– Już poprzednie Sorento było dobre, ale nowe jest po prostu świetne. Teraz jeździ tak dobrze, jak wygląda. Ma dużo miejsca, ciekawe detale wnętrza, dużo inteligentnych rozwiązań, łącznie z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa. Ten samochód po prostu cieszy. I to nie tylko moja opinia, ale także opinia jury – tak podsumował zwycięstwo Sorento Tom Drechsler, szef Auto Bilda i redaktor naczelny grupy Bild.

Najlepszy SUV nawet u Latynosów. I najładniejszy

Już te cztery prestiżowe nagrody otrzymane w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce doskonale obrazują to, jak Sorento zostało przyjęte. Rzadko zdarza się by jedno auto spodobało się tak bardzo tak wielu dziennikarzom i ekspertom reprezentującym różne kraje, rynki i spojrzenie na motoryzację.

Sorento dobrze przyjęło się jednak również poza Europą. Auto otrzymało tytuł „SUV-a roku” przyznawany przez Puros Autos – jeden z największych serwisów informacyjnych dla Latynosów w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. Jurorzy podkreślili, że Kia została wyróżniona za przestronność, napęd, komfort, wyposażenie, atrakcyjną cenę i styl.

suv jaki kupić

To ostatnie, czyli styl i design doceniają w Sorento nie tylko Latynosi. W niemieckim plebiscycie na najlepsze samochody z napędem na cztery koła, zorganizowanym przez magazyn Auto Bild Allrad, Kia została wyróżniona za niebanalną stylistykę. Dziennikarze zwrócili uwagę przede wszystkim na charakterystyczny „Tiger nose”, który ich zdaniem ewoluował we właściwym kierunku. 

Projekt całego samochodu doceniło również jury konkursu 2020 Good Design Awards – jednego z najstarszych plebiscytów tego typu na świecie. We wrześniu ubiegłego roku zorganizowano go już po raz 70. W kategorii „Transport” nagrodę zdobyły dwa auta Kia: model K5 (sprzedawany m.in. w USA) i właśnie Sorento. Ekspertom od designu spodobało się „połączenie eleganckich i wyrafinowanych elementów z ostrzejszymi liniami i wydłużonymi proporcjami nadwozia”. W uzasadnieniu werdyktu zwrócili również uwagę na „Tiger nose”, pisząc o nim tak: „Osłona chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa w naturalny sposób owija się wokół zintegrowanych reflektorów z każdej strony. Nadaje to nowemu modelowi pewności siebie i dojrzałości”. I chyba to ostatnie zdanie dobrze podsumowuje to, czym dzisiaj jest Kia Sorento i Kia w ogóle. Nie ma absolutnie żadnych powodów do czucia się gorszą. Z podniesionym czołem i pewnością siebie może stawać naprzeciwko najlepszych. I z nimi wygrywać.

Powiązane artykuły

Komentarz (1) do “Najlepszy SUV? Sorento nie daje szans konkurentom

  1. Emil Gomulczyk

    Ta Kia jest banalna wybitnie prosta i jest najlepszym samochodem roku z tak szybką produkcją takiego auta i takiej techniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda marketingowa