Boże Ciało 2024 – podróżuj bezpiecznie w długi weekend dzięki autom Kia

Boże Ciało to katolicka uroczystość obecna w kalendarzu liturgicznym już w XIII w. Do Polski święto to trafiło nieco później – w 1320 r. Kojarzone jest z reguły z barwnymi procesjami, które przemieszczają się po ulicach miast i wsi. Uroczystość ma charakter ruchomy, ale zawsze przypada na 60. dzień po Wielkanocy oraz w czwartek. 

Boże Ciało 2024 – podróżuj bezpiecznie w długi weekend dzięki autom Kia

    Spis treści:

Kiedy jest Boże Ciało w 2024?

Boże Ciało w 2024 r. będzie miało miejsce 30 maja. Sporo osób prawdopodobnie weźmie wtedy wolny piątek, aby wydłużyć weekend do czterech dni. Przełom maja i czerwca to już z reguły słoneczna pogoda i wysokie temperatury, dlatego z powodzeniem można planować zarówno te krótsze, jak i nieco dłuższe wyjazdy.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy?

Dla większości Boże Ciało to dzień wolny od pracy. Jeśli uda Ci się wyjść wcześniej do domu w środę, weekend zaczniesz jeszcze tego samego dnia. Biorąc wolny piątek, masz 4 dni odpoczynku.

Długi weekend w Boże Ciało – urlopuj z głową

Jeśli wybierzesz się w podróż w Boże Ciało, samochody Kia będą wspierały Cię podczas jazdy. Znajdziesz w nich całą gamę systemów zwiększających bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i innych uczestników ruchu.

O bezproblemową i komfortową podróż zadbają:

  • Automatyczne przełączanie świateł długich na mijania (HBA). Gdy czujniki wykryją auto nadjeżdżające z naprzeciwka, zmienią oświetlenie, aby nie oślepiać innych kierowców.
  • Asystenci utrzymania pasa ruchu (LKA oraz LFA) – wbudowane czujniki rejestrują opuszczanie pasa ruchu bez kierunkowskazu. Wspomagają utrzymanie prawidłowej pozycji na drodze, a nawet pokonywanie szerokich łuków dzięki wykrywaniu oznaczeń pasów ruchu na jezdni. Kierowca jest ostrzegany sygnałem dźwiękowym, wizualnym, a niekiedy też „odbiciem” kierownicy.
  • Monitorowanie martwego pola w lusterkach (BCW) – wbudowane czujniki wykrywają samochody znajdujące się poza polem widzenia kierowcy. Nowsze wersje systemu ingerują również w układ kierowania, zmieniając tor jazdy. W nowej Kia Sorento, EV9 i EV6 pojawiła się też funkcja wyświetlania obrazu z kamer bocznych.
  • Monitorowanie ruchu podczas cofania (RCCW, PCA/RCA) – dźwiękowe i wizualne ostrzeżenia przed samochodami, których kierowca nie widzi, cofając pojazd. System PCA/RCA potrafi dodatkowo zahamować, jeżeli prowadzący auto nie zrobi tego sam.
  • Automatyczny hamulec pokolizyjny (MCB), który zapobiega powtórnemu zderzeniu po odbiciu się od przeszkody.

Dobór poszczególnych systemów może wyglądać nieco inaczej w zależności od modelu samochodu i rocznika. W Kia Sportage znajdziesz m.in. inteligentny ogranicznik prędkości (ISLA) czy system powiadamiania ratunkowego eCall.

Elektronika to nie wszystko. Niezbędny jest też zdrowy rozsądek. Jeśli podróżujesz z dziećmi, korzystaj z blokady tylnych drzwi. W zależności od modelu i wersji auta zabezpieczenie może być manualne lub elektroniczne. O ochronę najmłodszych dba ISOFIX. Jest to system mocowania fotelików dziecięcych przy pomocy dwóch uchwytów, stosowany standardowo od 1999 roku.

Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu

Jeśli zdarzyło Ci się wypić alkohol, nigdy nie wsiadaj za kierownicę, będąc pod jego wpływem. Zapewne obiły Ci się o uszy mity takie jak ten – „jedno piwo wywietrzeje w dwie godziny” albo „przecież mam dużą masę, a to tylko jeden kieliszek”. To tak nie działa.

Uważaj na skutki działania etanolu na układ nerwowy. Nawet jeżeli korzystasz z alkomatu i nie wykazał on stężenia substancji czynnej w wydychanym powietrzu, nie oznacza to jeszcze, że Twój organizm jest w pełni oczyszczony z alkoholu. Zwracaj uwagę na swoje samopoczucie. Lepiej wydłużyć pobyt o jeden dzień niż zwiększać ryzyko wypadku.

Boże Ciało 2024 – czy wiesz, dokąd jedziesz?

Nawigacja Google z telefonu komórkowego jest polskim standardem, ale praktyka pokazuje, że w wielu sytuacjach zwyczajnie się nie sprawdza, zwłaszcza jeżeli podróżujesz do mniej zurbanizowanych rejonów. Z pomocą przychodzą Ci GPS i nawigacja w samochodach Kia.

Czytelne oznaczenie trasy uzupełnione o informacje płynące z systemu Kia Live ułatwią Ci dotarcie do celu. Ekran nawigacji wyświetli wszystkie najważniejsze wskaźniki.

Podróżuj prościej elektrykiem Kia

Jeśli zamierzasz wybrać elektryczny model Kia – np. rodzinny SUV EV9 – skorzystaj z Kia Charge. To wygodna w obsłudze usługa połączona z aplikacją, za pomocą której naładujesz swój samochód w jednym z ponad 723 tysięcy punktów w Europie, w tym ok. 5300 z nich znajduje się w Polsce.

Wybierz jeden z dwóch przejrzystych planów taryfowych i rozliczaj się raz na koniec miesiąca. W wariancie Kia Charge Plus zawsze możesz liczyć na najlepsze ceny. Obecnie do wyboru są następujące pakiety:

  • Kia Charge Easy;
  • Kia Charge Plus.

Dodatkowo możesz wykupić opcję IONITY Power i korzystać z obniżonych kosztów ładowania przy głównych autostradach w Europie.

Z Kia Charge doładujesz samochód w takich sieciach jak Greenway, Elocity, EV+, IONITY, Ecotap i wiele innych.

Pogoda na Boże Ciało 2024

Rozważając wyjazd w Boże Ciało 2024, szykujmy się na wysokie temperatury. Prognozy sugerują, że miejscami mogą one sięgnąć nawet 26॰C. Planując trasę, często narzekamy przede wszystkim na korki, zapominając o tym, jak ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy mają warunki atmosferyczne. Wysokie temperatury powodują irytację i szybko narastające zmęczenie.

Z badań prowadzonych przez wyspecjalizowane ośrodki wynika, że czas reakcji kierowcy wydłuża się o 22% podczas jazdy w aucie, w którym temperatura wzrośnie z 21⁰C do 27⁰C.

Niestety samo przewietrzenie wnętrza pojazdu nie wystarcza, jeżeli na zewnątrz panują upały. W autach Kia znajdziesz klimatyzację dwustrefową z nawiewami, sterowaną z wygodnego w obsłudze interaktywnego panelu. Zapewni ona komfort termiczny i zwiększy bezpieczeństwo jazdy. Wybrane modele oferują również klimatyzację trójstrefową.

Samochody Kia wyposażone są w technologie, które monitorują zachowanie kierowcy. Wewnętrzna kamera w czasie rzeczywistym analizuje poziom koncentracji, ostrzegając prowadzącego auto o zmęczeniu i potrzebie zrobienia przerwy. Elektronika sprawdza, czy pojazd utrzymuje się pośrodku pasa i czy osoba za kierownicą reaguje z odpowiednim wyprzedzeniem.

Z kolei funkcja autonomicznego hamowania awaryjnego Brake Assist uruchamia się w przypadku braku odpowiedniej reakcji ze strony człowieka. Pozwala to na uniknięcie wypadku lub złagodzenie jego skutków.

Planujesz długi weekend i wyjazd w Boże Ciało? Podróżuj ostrożnie i z głową! Pamiętaj, że nawet najbardziej zaawansowane technologie nie zastąpią uwagi podczas jazdy samochodem.

Udostępnij

facebookxmail

Powiązane

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Aktualności Przepisy i porady

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

15 lipca, 2024

Samochody są jak domowe zwierzaki. Dają wiele radości, wspaniale jest z nimi obcować, a za kierownicą nie raz pozwalają zapomnieć…

Kia Niro – ekologiczny crossover (EV, HEV, PHEV)

Modele Niro EV Niro Elektryczny (EV) Plug-in Hybrid (PHEV) Hybrydowy (HEV) Ekologiczny Miejski SUV/Crossover Przepisy i porady

Kia Niro – ekologiczny crossover (EV, HEV, PHEV)

Oryginalna stylistyka, kompaktowe wymiary zewnętrzne i bardzo przestronne wnętrze. Porządne wyposażenie oraz trzy zelektryfikowane napędy do wyboru – hybryda, plug-in…

Nowa Kia Sorento. Diesel, hybryda czy może plug-in?

Aktualności Modele Sorento Plug-in Hybrid (PHEV) Hybrydowy (HEV) SUV/Crossover Technologia

Nowa Kia Sorento. Diesel, hybryda czy może plug-in?

28 czerwca, 2024

Ponad dwa miesiące temu zadebiutowała odświeżona Kia Sorento. Jedną z największy nowości był powrót diesla pod maskę. Teraz do oferty…