Jakie są rodzaje nadwozi? Poznaj je wszystkie

Auta osobowe i oferowane rodzaje nadwozi są jak dobrze zorganizowana firma – podzielone na segmenty, usystematyzowane i odpowiedzialne za konkretne zadania. Każde nadwozie ma swoje unikalne cechy i sprawdza się w różnych zastosowaniach. Mając więc świadomość, jakie możliwości oferuje każdy typ, wybór wymarzonego auta, które spełni nasze oczekiwania, będzie dużo łatwiejszy.

Jakie są rodzaje nadwozi? Poznaj je wszystkie

    Spis treści:

Rodzaje nadwozi. Jaki jest ich podział? 

Nadwozie to nic innego jak bryła samochodu. Poszczególne marki i modele mogą się od siebie różnić, bo każdy producent ma inną wizję stylistyczną, ale ogólny zarys i kształt zawsze będzie klasyfikował samochód do danego rodzaju nadwozia. To podobnie jak z ubraniami, które zaliczane są do konkretnego rodzaju odzieży. I tak jak w zimowej kurtce nie chodzi się w lecie, tak auta coupé nie warto kupować, kiedy mamy dużą rodzinę.  

Hatchback — kompaktowo i zgrabnie 

hatchback

Hatchbacki kojarzą się głównie z samochodami idealnymi do poruszania się po zatłoczonych ulicach miast. Niewielkie wymiary, ścięty tył i krótki rozstaw osi, to domena i największa broń tego rodzaju nadwozia. Przykładem doskonałych hatchbacków jest Kia Picanto i Kia Ceed i choć oba pojazdy mają podobny kształt nadwozia, to cechują się zupełnie innymi wymiarami.  Kia Picanto mająca nieco ponad 3,6 m długości jest wręcz stworzona do pokonywania ciasnych zakamarków miasta. Do tego doskonała widoczność zza kierownicy pomaga w manewrowaniu oraz parkowaniu. Niewątpliwie wielkim plusem są też ekonomiczne silniki o pojemności 1.0 i 1.2, które cechują się wysoką elastycznością i niewielkim apetytem na paliwo.

Drugim przykładem w ofercie Kii jest model Ceed, który przede wszystkim ma więcej przestrzeni w środku, dzięki czemu w tym samochodzie komfortowo może podróżować pięć osób. Choć nadal mamy tutaj podobny kształt samochodu, Ceed oferuje znacznie większy bagażnik o pojemności 395 litrów, co jest doskonałym wynikiem w swojej klasie.  Wszystko dzięki rozstawowi osi, który wynosi 2,65 m.  

Oba modele zaskakują doskonałym wyposażeniem, które znacznie ułatwia podróżowanie w mieście. Mowa bowiem o nawigacji satelitarnej w standardzie, systemach monitorowania martwego pola, kamerach cofania, czy systemach autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania pojazdów i pieszych.   

Kombi — tutaj ma być praktycznie 

Kombi to jedno z popularniejszych nadwozi, które możemy spotkać na drogach. Wszystko dlatego, że cechuje się dużą praktycznością przy niekoniecznie dużych wymiarach całego samochodu. Doskonałym przykładem jest Kia Ceed kombi. Samochód mierzący raptem 4,6 m długości oferuje bagażnik o pojemności aż 625 litrów – to wartość, która naprawdę może zaskoczyć. Do tego przy rozstawie osi wynoszącym 2,65 m otrzymujemy samochód, który jest nie tylko zwrotny w mieście, ale również zapewnia sporo przestrzeni w środku, gdy będziemy potrzebowali zapakować się z całą rodziną na wakacje.

kombi

Warto, a nawet należy wspomnieć o tym, że wiele osób omija nadwozia kombi, błędnie twierdząc, że są one mało stylowe. Kia znalazła na to rozwiązanie wprowadzając na rynek model Proceed. To samochód w nadwoziu o dźwięcznej nazwie „shooting brake”, którego cechą charakterystyczną jest połączenie sportowego stylu i praktyczności. Decydując się na ten model, klient otrzymuje sporych rozmiarów bagażnik o pojemności 594 litrów oraz sylwetkę, która sprawia, że można patrzeć na to auto godzinami. Do tego jest oferowany w bardzo atrakcyjnej cenie 139 900 zł za wersję z automatyczną skrzynią biegów i pakietem GT-Line. 

Crossover — na miejskie krawężniki 

Crossover to stosunkowo nowy rodzaj nadwozia. Jest to samochód zwykle opierający się na hatchbacku segmentu B lub C, ale z nieco podwyższonym prześwitem i stylistycznie bardziej terenowym charakterem (oczywiście terenowy charakter, to spore nadużycie, ale auto swoim wyglądem ma sprawiać wrażenie bardziej muskularnego, niż w jest w rzeczywistości). Ten segment pozwala też na dość dużą swobodę interpretacji, dlatego rodzajów crossoverów jest naprawdę sporo. Przykładowo Kia w swojej ofercie ma aż trzy tego typu auta, a każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innymi cechami.

Kia Stonic to najmniejsza propozycja, która doskonale odnajdzie się w mieście. Podobnie jak w hatchbacku mamy tutaj niewielki rozstaw osi (2,58 m), prawie pionową tylną szybę i kompaktowe wymiary (4,14 m). To wszystko dość czytelnie komunikuje, że mamy tutaj do czynienia z niezbyt dużym autem, natomiast jego największym atutem w porównaniu do zwykłego hatchbacka jest wyższy prześwit, który ułatwia pokonywanie miejskich przeszkód, jak krawężniki czy progi zwalniające.

Można też zdecydować się na nieco większego XCeed’a, który bazując na podzespołach zwykłego Ceed’a oferuje te same wymiary, ale wyżej zawieszone nadwozie. Kolejnym crossoverem w gamie Kia Niro, której największymi zaletami są nie tylko ciekawy i nietuzinkowy wygląd, ale również nowoczesne napędy w trzech różnych technologiach — hybrydowa, hybrydowa typu plug-in oraz w pełni elektryczny.

Gdy już mowa o napędzie elektrycznym, to nie można pominąć modelu EV6, który jest nowoczesną wizją crossovera łączącego praktyczność ze stylem i oferuje najnowocześniejsze technologie. Akumulator o pojemności 77,4 kWh pozwala na przejechanie do 528 km na jednym ładowaniu, a dzięki architekturze 800 V uzupełnienie energii od 10% do 80% zajmuje zaledwie 18 minut. Przy takiej mocy po zaledwie 4,5 minuty można zyskać nawet 100 km dodatkowego zasięgu. Biorąc pod uwagę zalety tego napędu oraz nadwozie typu crossover, Kia EV6 doskonale sprawdzi się zarówno w mieście, jak i poza nim. 

crossover

SUV, czyli łączymy dwa światy 

Rozwinięcie skrótu SUV (Sport Utility Vehicle) w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pojazd sportowo-użytkowy”. Uproszczając, można powiedzieć, że jest to po prostu większy brat crossovera. Przede wszystkim chodzi o nadwozie, które jest większe, wyżej zawieszone i oferuje ładowność prawie tak dużą, jak w przypadku kombi, a do tego po zjeździe z utwardzonej drogi nie podda się na pierwszym wzniesieniu. Zwłaszcza, że spora część SUV-ów może być wyposażona w napęd na cztery koła. Brzmi jak samochód idealny, prawda? Dlatego właśnie klienci na całym świecie tak bardzo pokochali ten rodzaj nadwozia.  

Przykładem idealnego SUV-a jest Kia Sportage, która stała się rynkowym bestsellerem. Samochód łączy w sobie styl, najnowsze technologie oraz najnowocześniejsze napędy. Dostępność zarówno silnika spalinowego, jak i hybrydowego to niewątpliwie ogromna zaleta, a możliwość wyboru napędu na wszystkie koła znacząco poprawia właściwości terenowe modelu.  

W ofercie marki są jeszcze dwa SUV-y należące do klasy wyższej. Kia Sorento łącząca w sobie potężne wymiary i klasyczne jednostki napędowe, w tym Diesla oraz Kia EV9, czyli w pełni elektryczny nowoczesny SUV oferujący mnóstwo przestrzeni, obrotowe fotele w drugim rzędzie i podwyższone zawieszenie. Do tego potężna bateria o pojemności 99,8 kWh, która pozwala na przejechanie na jednym ładowaniu nawet do 563 km, moc sięgająca nawet 384 KM i moment obrotowy na poziomie do 700 Nm — wszystko to sprawia, że wyprzedzanie tym potężnym samochodem jest bajecznie łatwe. Tak naprawdę to auto z jednej strony pozwala podróżować tanio, dynamicznie i ekologicznie, a z drugiej oferuje przestrzeń oraz praktyczność, którą ciężko doświadczyć w modelach konkurencji.  

suv

Warto też wspomnieć o tym, że nadwozie SUV nie oznacza tylko wielkich, majestatycznych nadwozi. W ofercie Kia pojawiła się nowość — kompaktowy SUV EV3. To model, który rozstawem osi dorównuje modelowi Sportage, ale wymiary zewnętrzne sprawiają, że jest to samochód dużo bardziej zwarty. Kluczowe jest jednak to, że pomimo mniejszych wymiarów zewnętrznych, to długi rozstaw osi i nowoczesna platforma sprawiają, że we wnętrzu otrzymujemy bardzo dużo przestrzeni, przez co EV3 może pełnić funkcję jedynego auta w rodzinie. Do tego, jak wskazuje nazwa, jest to auto elektryczne, którego napęd jest ewenementem, w swojej klasie. Ten kompaktowy SUV może zaoferować aż 773 KM maksymalnego zasięgu, a naładowanie baterii od 10% do 80% zajmuje zaledwie 31 minut. 

Sedan — tutaj liczy się prezencja 

Samochody w nadwoziu sedan, są najczęściej określane jako limuzyna i choć niewątpliwie cechują się najbardziej elegancką i proporcjonalną sylwetką, to niestety jest to wymierający gatunek. Dlaczego? Bo w parze ze stylem nie podąża praktyczność, przez co nie ma popytu na ten rodzaj nadwozia.  

Coupé — sport i charakter 

Coupé, czyli nadwozie o najpiękniejszej, a przy tym najmniej praktycznej linii. Samochody należące do tej grupy przede wszystkim wyróżniają się jedną parą drzwi i opadającą ku tyłowi linią dachu. To auta mające w sobie najwięcej sportowego charakteru i stylu – zadziorne kształty i mocne silniki, to domena samochodów w nadwoziu coupé.  

Kabriolet, czyli „sky is the limit” 

To nadwozie, które jest chyba najbardziej charakterystyczne ze wszystkich. Samochody pozbawione dachu są ikoną wolności i czerpania frajdy z jazdy. Auta tego typu mają składany materiałowy lub metalowy dach, który w zależności od pogody można złożyć i cieszyć się otwartym niebem nad głową lub rozłożyć czyniąc z samochodu swego rodzaju coupé. Najbardziej rasową i sportową odmianą kabrioleta jest roadster, którego wizytówką są tylko dwa fotele w środku. Tego typu samochody zazwyczaj są kwintesencją tego, co wyobrażamy sobie, myśląc o samochodach bez dachu. Istnieją jednak kabriolety, które są bardziej wyrozumiałe pod względem ilości miejsca i bez problemu mogą pomieścić nawet cztery osoby.  

Świadomość ułatwia życie 

Jak można zauważyć, klasyfikacja samochodów sięga głębiej niż tylko marka i model. Każdy samochód jest zaliczany do konkretnej grupy, a znajomość rodzajów nadwozi pomaga nie tylko lepiej identyfikować auta na drodze, ale także ułatwi wybór po wejściu do salonu. 

Udostępnij

facebookxmail

Powiązane

Rejestracja nowego samochodu krok po kroku. Formalności

Aktualności Przepisy i porady

Rejestracja nowego samochodu krok po kroku. Formalności

20 grudnia, 2024

Spełnienie motoryzacyjnego marzenia o nowym samochodzie z salonu to ekscytujący moment, który wiąże się także z koniecznością dopełnienia formalności, które…

Prezent (nie tylko) dla fana motoryzacji

Aktualności Przepisy i porady

Prezent (nie tylko) dla fana motoryzacji

10 grudnia, 2024

Smycz, breloczek, kubek, pendrive – zazwyczaj z takimi przedmiotami kojarzą się nam „prezenty” brandowane logotypami różnych marek. Ale spokojnie, nie…

Pierwszy samochód — jaki model wybrać?

Aktualności Modele EV3 Niro EV Picanto Ceed Stonic Niro Rodzaje samochodów Miejski

Pierwszy samochód — jaki model wybrać?

3 grudnia, 2024

Sentyment to szczególne uczucie, którym obdarzamy nie tylko osoby czy rzeczy wyjątkowe, ale przede wszystkim te, które zapisały się w…