Kilka europejskich krajów otworzyło się na turystów. Które z nich wpuszczają Polaków? Czy trzeba być zaszczepionym? Zrobić badania na COVID? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby spędzić urlop we Włoszech, Chorwacji albo Czarnogórze? Czy nie będzie problemów z tranzytem przez inne kraje? Jakie są warunki powrotu do Polski? Oto przewodnik dla tych, którzy chcieliby wyruszyć samochodem na Południe Europy.
Urlop za granicą. Gdzie można jechać bez przeszkód?
Spis treści:
Jeszcze w maju niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywały te same, surowe zasady. Chcesz do nas przyjechać? Musisz najpierw spędzić 7-14 dni na kwarantannie. Albo zrobić badania na obecność COVID. Ewentualnie jedno i drugie. Ale im bliżej sezonu wakacyjnego, tym więcej państw luzowało obostrzenia. Umożliwiły to masowe szczepienia i spadająca liczba zakażeń. Nie bez znaczenia były kwestie ekonomiczne – wiele krajów na Południu Europy utrzymuje się przede wszystkim z turystyki. Gdyby pozostały całkowicie zamknięte na gości w środku sezonu wakacyjnego, naraziłyby się na jeszcze większe problemy gospodarcze.
Czy w takim razie możemy wypoczywać wszędzie w Europie tak, jak było to przed wybuchem pandemii? Oto krótki przewodnik po popularnych kierunkach turystycznych w Europie oraz krajach tranzytowych. Czyli takich, które trzeba przejechać, bo dotrzeć na przykład do Chorwacji, czy Włoch.
AUSTRIA
Kto chciałby choćby przenocować w Austrii w drodze np. do Chorwacji, musi być zaszczepiony lub przedstawić test antygenowy (nie starszy niż 48 godzin) lub PCR (zrobiony maksymalnie 72 godz. wcześniej). Ponoć wymagają tego nawet hotele. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci do 10. roku życia, wszystkie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy to udokumentują. Jednocześnie wszyscy turyści zostający w Austrii muszą zarejestrować się na stornie https://entry.ptc.gv.at/en i wypełnić formularz zdrowotny na stronie https://www.mindop.sk/covid
Szybki tranzyt przez Austrię, z postojami wyłącznie na parkingach i stacjach benzynowych, jest możliwy bez konieczności przedstawiania testów.
BUŁGARIA
Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy wjeżdżają bez przeszkód, na granicy muszą tylko wypełnić specjalny formularz wjazdowy. Osoby bez szczepień muszą przedstawić ważne testy PCR (zrobione do 72 godz. wcześniej) lub antygenowe (do 48 godz.). Obowiązek testów nie dotyczy dzieci do 5. roku życia. Bez badań dozwolony jest tranzyt trwający nie więcej niż 24h.
CHORWACJA
W czerwcu Chorwacja zniosła wszystkie obostrzenia, ale 1 lipca je przywróciła. Wjechać bezproblemowo mogą do niej tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Pozostali muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego (ważny maksymalnie 48 godzin). Co ciekawe, wpuszczani są również zaszczepieni jedną dawką, ale muszą zmieścić się między 22 a 42 dniem od zaszczepienia (Moderna lub Pfizer), lub między 22 a 84 dniem (AstraZeneka). Na liście dopuszczalnych szczepionek nie ma produktu Johnson&Johnson.
CZARNOGÓRA
Wpuszcza wszystkich, bez wyjątku. Nie trzeba być zaszczepionym, nie trzeba robić i przedstawiać testów na COVID, nie ma kwarantanny. Problemy mogą się zacząć, gdy trzeba będzie po urlopie wrócić do kraju (czytaj w punkcie POWRÓT DO POLSKI) samolotem.
CZECHY
Aktualnie wjazd, pobyt i tranzyt są dozwolone dla wszystkich Polaków. Nie trzeba być zaszczepionym ani przedstawiać wyniku testów na COVID.
FRANCJA
Zaszczepieni mogą wjeżdżać i urlopować bez problemu. Natomiast niezaszczepieni muszą przedstawić testy PCR lub antygenowe (nie dotyczy dzieci do 11. roku życia). Testy są konieczne także wtedy, gdy przejeżdżamy przez Francję tranzytem. Obowiązkowo należy wypełnić formularz zdrowotny: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Certificate-of-international-travel
GRECJA
Zaszczepieni mogą wjeżdżać i wyjeżdżać bez zbędnych formalności – trzeba tylko wypełnić formularz na https://travel.gov.gr/#/ Pozostali muszą przedstawić testy PCR, nie dotyczy to jedynie dzieci do 6. roku życia.
HISZPANIA
Od kilku dni Hiszpanie wpuszczają do siebie wszystkich Polaków, bez względu na to czy są zaszczepieni, czy nie. Nie trzeba przedstawiać żadnych testów. Trzeba natomiast zarejestrować się przed wyjazdem na stronie www.spth.gob.es Otrzymamy wówczas kod QR, który trzeba okazać na granicy.
NIEMCY
W przypadku podróży samochodem nie ma ograniczeń – tranzyt, wjazd, wyjazd i sam pobyt są dozwolone dla wszystkich Polaków. Nie trzeba przedstawiać testów. Jeżeli lecimy samolotem, jest już inaczej – wymagane są testy PCR, TMA, LAPM lub antygenowe zrobione najdalej 72h przed wylotem. To ograniczenie nie dotyczy osób zaszczepionych.
RUMUNIA
Sytuacja, jak w przypadku Czech i Słowenii. Można wjeżdżać, wyjeżdżać, zostać, przejeżdżać bez przeszkód. I nie ma obowiązku wypełniania jakichkolwiek formularzy.
SERBIA
Kto chce pojechać do Serbii, musi zrobić test PCR, nawet jeżeli jest zaszczepiony. Nie jest on wymagany wyłącznie w przypadku dzieci do 12. roku życia. Tranzyt jest możliwy bez testu.
SŁOWENIA
Od 12 czerwca sytuacja jest identyczna, jak w przypadku Czech. Czyli możemy bez przeszkód wjechać do kraju i go opuścić, bez względu na to, czy mamy szczepienia/test, czy nie.
SŁOWACJA
Jeżeli jesteśmy zaszczepieni, to nie ma problemu – jedziemy do Słowacji jak dawniej. Jeżeli nie, to sprawy się komplikują. Wszystkie osoby powyżej 18. roku życia muszą przedstawić test PCR (sprzed maksymalnie 72 godzin) lub antygenowy (maks. 48 godzin). Wszyscy, także zaszczepieni, muszą przed przyjazdem na Słowacje wypełnić formularz na stronie http://korona.gov.sk/ehranica.
Tranzyt przez Słowację jest dozwolony, ale nie może trwać dłużej niż 8h. Nie można się zatrzymywać po drodze w restauracjach, ani hotelach, a jedynie na stacjach benzynowych (i tylko na tankowanie!). Dodatkowo, tranzyt do Polski z krajów z którymi mamy granicę, jest traktowany przez Słowaków jako nieuzasadniony. Czyli nie powinniśmy wracać z Czech do Polski przez Słowację – jeżeli zostaniemy na tym przyłapani (bez szczepień, testów etc.), to grodzi nam nawet 1500 euro mandatu.
SZWAJCARIA
Co ciekawe, osoby przylatujące samolotem, muszą mieć testy PCR, nawet jeżeli są zaszczepione. Ale jeżeli wjeżdżamy do Szwajcarii samochodem, to nie musimy mieć ani testów, ani być zaszczepieni. Obowiązkowa rejestracja na https://swissplf.admin.ch
WĘGRY
Polskie zaświadczenia o zaszczepieniu nie są uznawane, w związku z czym na Węgry w celach turystycznych nie wjedziemy. Nawet, jeżeli mamy negatywne wyniki testów, niemożliwe jest zatrzymanie się w hotelach czy pensjonatach. De facto dla Polaków dopuszczalny jest jedynie tranzyt przez Węgry, ale i to obarczone jest koniecznością wykonania testu na granicy. Wniosek: lepiej Węgry po prostu omijać.
WIELKA BRYTANIA
Jeżeli chcielibyśmy na przykład odwiedzić rodzinę na Wyspach, albo objechać Szkocję, to lepiej odłożyć te plany na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nawet osoby zaszczepione wjeżdżające do Zjednoczonego Królestwa muszą obligatoryjnie spędzić 10 dni na kwarantannie, na własny koszt. Oprócz tego konieczne są testy – podczas wjazdu, 2. oraz 8. dnia kwarantanny. Co więcej, muszą być zarezerwowane i opłacone przed podróżą: https://www.find-travel-test-provider.service.gov.uk/test-type/amber De facto dozwolony jest jedynie transfer lotniczy, bez możliwości opuszczenia strefy tranzytowej lotniska.
WŁOCHY
Ozdrowieńcy (udokumentowani) i zaszczepieni wjeżdżają bez przeszkód, muszą jedynie wypełnić deklarację on-line: https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html
Pozostałe osoby muszą okazać na granicy test PCR lub antygenowy, zrobione nie później niż 48 godz. przed wjazdem. Należy brać pod uwagę, że poszczególne regiony Włoch mogą wprowadzać własne reguły wjazdu. Tranzyt przez cały kraj jest dozwolony, ale nie można zatrzymywać się na nocleg.
PRZYDATNE INFORMACJE
POWRÓT DO POLSKI. Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów z dnia 6 maja 2021 r. i z późniejszymi zmianami, osoby wracające do Polski z innego kraju unijnego, powinny okazać certyfikat szczepień lub negatywny wynik badania na COVID (ewentualnie zrobić go do 48h po powrocie i dostarczyć Sanepidowi). W przeciwnym wypadku obowiązkowa jest 10-dniowa kwarantanna. W praktyce powyższe przepisy funkcjonują tylko na lotniskach. Granice lądowe pozostają otwarte i Straż Graniczna nie sprawdza na nich podróżnych. Nie można jednak wykluczyć, że się to zmieni.
CO Z CZARNOGÓRĄ i SERBIĄ? Kilka dni temu powyższe rozporządzenie zmieniono tak, że osoby niezaszczepione wracające do Polski spoza krajów Unii, obowiązkowo muszą udać się na 10-dniową kwarantannę. Można ją skrócić do 7 dni, robiąc po tygodniu test PCR. Czy to oznacza, że wracając z Czarnogóry, która nie jest członkiem UE, trafimy na kwarantannę? Jeżeli wrócimy do kraju samolotem, to tak, ale jeżeli samochodem… Teoretycznie powinno się tak stać, ale w praktyce na granicy nie ma kontroli, no i ostatecznie przekraczamy granicę wewnętrzną Unii. Tę ze Słowacją albo Czechami. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, że zatrzyma nas Straż Graniczna i znajdzie w paszporcie czarnogórską pieczątkę. Wtedy – jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni – możemy trafić na kwarantannę. Taki scenariusz jest jednak bardzo mało prawdopodobny w przypadku podróży samochodem.
OSOBA ZASZCZEPIONA. We wszystkch krajach unijnych za zaszczepionego uznaje się osobę, która przyjęła wszystkie dawki szczepionki oraz upłynęły dwa tygodnie od podania dawki końcowej. Z kolei Ozdrowieńcy to Ci, którzy mają dokument potwierdzający, że przeszli COVID w ciągu ostatniego półrocza.
SKĄD WZIĄĆ CERTYFIKAT SZCZEPIENIA. Wystarczy wejść na stronę https://pacjent.gov.pl i zalogować się do IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Tam odnajdziemy Unijny Certyfikat COVID, który można zapisać na dowolnym urządzeniu w formacie PDF lub wydrukować.
GDZIE ZNAJDĘ NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE? Unijne kraje wspólnie prowadzą aplikację Re-open EU, którą można ściągnąć na smartfona. Tam na bieżąco aktualizowane są wszystkie zasady obowiązujące w poszczególnych krajach członkowskich. Także te dotyczące obowiązku noszenia maseczek, działalności hoteli, restauracji etc.
Wniosek końcowy jest taki, że ponownie na wakacje wiele krajów zluzowało obostrzenia i otworzyło się na turystów. Na pewno sytuacja jest bezpieczniejsza niż rok temu, ponieważ sporo osób jest dzisiaj zaszczepionych. Nie zmienia to faktu, że w pełni bezpiecznie czuć się nie możemy i nie powinniśmy. Nadal wskazane jest zachowanie ostrożności, dystansu, zasłanianie ust i nosa. Ale nie warto przez takie rzeczy rezygnować z urlopu w Chorwacji, Włoszech, Hiszpanii, czy Czarnogórze. Trzeba tylko podróżować z głową.
Powiązane
Aktualności EV3 Elektryczny (EV) Miejski Rodzinny SUV/Crossover
Kia EV3. Cena, dane techniczne, wymiary, kiedy w Polsce?
23 sierpnia, 2024
Kia opublikowała szczegóły techniczne i cennik swojego najnowszego elektrycznego modelu – EV3. I wygląda na to, że z takimi osiągami,…
Aktualności Modele EV9 EV6 i EV6 GT Inne modele Elektryczny (EV) Spalinowy SUV/Crossover Technologia
Właściciele elektryków bardziej zadowoleni z Kii niż z Tesli
20 sierpnia, 2024
Kia po raz kolejny zajęła miejsce na podium w badaniu J.D. Power APEAL. To staje się już tak nudne, że…
Modele EV9 EV6 i EV6 GT EV3 Niro EV Elektryczny (EV) Ekologiczny SUV/Crossover Przepisy i porady
Dopłaty do aut elektrycznych. Nadal można z nich skorzystać. Byle szybko!
14 sierpnia, 2024
Świetnie wyposażone Niro EV za niecałe 136 tys. zł, a model EV6 z zasięgiem ponad 500 km i 800-voltową technologią…