Close

Poradnik: Samochodem przez Europę (część II)

Jadąc przez Słowację, Czechy, Austrię czy Słowenię nie trzeba już zatrzymywać się po winiety i naklejać ich na szybę. Najtańsze paliwo jest na Słowenii. Włoskie autostrady potrafią zrujnować kieszeń. Na Słowacji mogą nam zatrzymać prawo jazdy już za przekroczenie prędkości o 20 km/h, zaś w Chorwacji mandat za jazdę na podwójnym gazie wynosi od 600 do 1200 zł.

Kilka dni temu, w pierwszej części poradnika, pisałem o zasadach wjazdu i przebywania w poszczególnych krajach oraz ich wewnętrznych ograniczeniach związanych z COVID. Było też parę słów u ubezpieczeniach turystycznych i płatnościach kartami zagranicą. Możecie przejść do tego materiału klikając TUTAJ. Dzisiaj temat trochę mniej przyjemny, ale bardzo istotny z punktu widzenia planowania podróży np. nad Adriatyk. Będzie o cenach paliw w najpopularniejszych wśród polskich turystów krajach europejskich oraz koszty winiety i opłat autostradowych. A do tego trochę o lokalnych przepisach drogowych i mandatach. Ceny paliw podaję w euro, po przeliczeniu z lokalnych walut, żebyście mieli jaśniejszy obraz tego, gdzie jest taniej, a gdzie drożej.

AUSTRIA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 2,09
 • Diesel – 2,07
 • LPG – 1,12

Wjeżdżając do Austrii i jeżdżąc tamtejszymi autostradami, trzeba mieć winietę. Kiedyś trzeba było się po nią zatrzymać na granicy lub na stacji, teraz nie ma już takiej potrzeby. Od zeszłego roku winieta może mieć również postać elektroniczną, bez naklejki na szybie (nasze auto rozpozna system kamer na autostradach). Kupujemy ją wówczas przez internet. I teraz UWAGA! Winietę kupujmy wyłącznie na stronie ASFiNAG, czyli austriackiej instytucji odpowiedzialnej za autostrady. Bezpośredni link do sklepu jest TUTAJ, wszystko jest czytelne i w języku polskim. Dlaczego to podkreślam? Bo po wpisaniu w Google „Austria winieta” wyskakują Wam w pierwszej kolejności linki do stron pośredników, którzy sprzedają winiety za dwukrotność ich rzeczywistej ceny – np. winieta 10-dniowa kosztuje u nich 20 euro, podczas gdy bezpośrednio na stronie ASFiNAG tylko 9,6 euro.

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Kupując winietę zaznaczcie na początku, że jesteście przedsiębiorcą (nawet jeżeli nim nie jesteście). Wówczas będziecie mogli korzystać z winiety od razu po jej zakupie. W przypadku zakupu na osobę prywatną winieta aktywuje się dopiero po 18 dniach. Ma to związek z austriackimi przepisami o prawie do odstąpienia od umowy – ma ono jednak zastosowanie tylko do konsumentów, a nie do firm.

Mandat za brak winiety w Austrii to 120 euro. Za przekroczenie prędkości w mieści o 20 km/h możemy dostać maks. 726 euro, a jazda autostradą 50 km/h powyżej limitu to nawet 2180 eur. Jest dużo fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości. 

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,49 prom.

CHORWACJA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,83
 • Diesel – 1,84
 • LPG – 1,03

Autostrady są płatne na bramkach. Na wjeździe pobieramy bilecik, opłacamy go przy zjeździe. Aktualne ceny za poszczególne odcinki znajdziecie TUTAJ.  Zaznaczacie najpierw autostradę (np. A1 Zagrzeb – Split), potem miejsce wjazdu na nią (np. Zagrzeb) i rozwija się Wam lista ceny, zależnie od zjazdu. I tak, przykładowo, przejazd od Zagrzebia do Zadaru kosztował będzie 125 kun, czyli 78 zł. W sezonie na bramkach potrafią się tworzyć długie korki.

Za przekroczenie prędkości w mieście o 10-20 km/h zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 40 euro. Jazda autostradą o 50 km/h za szybko to już 750 euro. W miastach i na bocznych drogach dużo fotoradarów, ale są oznaczone. Na autostradach fotoradarów nie ma, ale pojawiają się nieoznakowane radiowozy. Mandat za jazdę pod wpływem waha się od 600 do 1200 zł.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

CZECHY

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,94
 • Diesel – 1,93
 • LPG – 0,83

U naszych południowych sąsiadów, podobnie jak w Austrii, również obowiązują winiety. I również mogą mieć postać elektroniczną. Przed wyjazdem kupicie taką winietę na oficjalnej stronie http://edalnice.cz/pl. Proces zakupu jest banalny, podajcie tylko najpotrzebniejsze informacje i datę, kiedy winieta ma zacząć działać. 10 dniowa kosztuje 310 koron (niecałe 60 zł), zaś 30-dniowa 440 koron (84 zł). Nie ma żadnych naklejek, system opiera się na sieci kamer rozpoznających tablice rejestracyjne.

Mandat za przekroczenie prędkości na autostradzie o 30-50 km/h może wynieść od 2500 do 5000 koron. Za jazdę pod wpływem można zostać ukaranym grzywną w wysokości nawet 50 000 koron, czyli prawie 10 tys. złotych.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,00 prom.

FRANCJA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 2,08
 • Diesel – 2,13
 • LPG – 0,87

Francja ma 12000 km autostrad, z których ok. 3000 km jest bezpłatnych (zarządza nimi Państwo), a 9000 km jest płatna. Sprawę utrudnia fakt, że te 9000 km jest podzielonych między  kilku koncesjonariuszu, każdy ma własny system opłat. Najlepiej płacić kartą lub gotówką na bramkach. Jeżeli chcecie znać dokładne ceny, dobrze skorzystać Z TEJ STRONY. Klikamy w interesujący nas odcinek i zostajemy przeniesieni na stronę koncesjonariusza, który nim zarządza.

Bramki na francuskich autostradach potrafią bardzo się korkować. Szczególnie w wakacyjne weekendy

Mandaty są bardzo wysokie. Przekroczenie prędkości na autostradzie kosztuje aż 1500 euro, a już za jazdę 30 km/h powyżej limitu możemy stracić prawo jazdy, choć francuscy żandarmi rzadko stosują ten przepis w stosunku do cudzoziemców. Częste są kontrole trzeźwości, podczas deszczu na autostradach można jechać maksymalnie 110 km/h.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

NIEMCY

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,89
 • Diesel – 2,05
 • LPG – 1,02

Autostardy są bezpłatne. Natomiast wiele miast ma specjalne strefy „Umweltzone” (łącznie jest ich 50), do których mogą wjechać tylko auta ze specjalną plakietką, którą należy wykupić na stacjach Dekra oraz TUV oraz w niektórych warsztatach samochodowych. Do zakupu potrzebować będziemy dowodu rejestracyjnego oraz ważnych badań technicznych. Mandat za brak plakietki wynosi 105 euro.

W mediach głośno było ostatnio o czeskim miliarderze, który nagrał swoją jazdę niemiecką autostradą z prędkością 417 km/h. Sprawa trafiła do sądu, ale ten uznał, że wszystko odbyło się legalnie

Niemcy to jeden z niewielu krajów na świecie, gdzie na autostradach nadal nie ma ograniczeń prędkości. Oczywiście poza odcinkami, gdzie to ograniczenia są, wówczas jasno i czytelnie informują o tym znaki drogowe. Mandaty, na tle innych krajów, nie są wysokie, ale surowo egzekwowane. Nawet przekroczenie prędkości o 10 km/h jest bezwzględnie karane. Dużą wagę niemiecka policja przywiązuje do zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

SŁOWACJA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,91
 • Diesel – 1,89
 • LPG – 0,88

Tutaj również są już winiety elektroniczne, które możemy kupić przed wyjazdem, oszczędzając sobie konieczności zatrzymywania się na stacji po naklejkę na szybę. Wystarczy wejść na STRONĘ, gdzie wybieramy język polski i szybko przechodzimy przez proces zakupu. Winieta 10-dniowa kosztuje 10 euro, a 30-dniowa – 14 euro.

Na Słowacji mandaty nie są może spektakularnie wysokie (100 euro za przekroczenie prędkości w mieście o 20 km/h i 600 euro za przekroczenie o 50 km/h na autostradzie), ale już za jazdę 20-30 km/h powyżej limitu policja może zatrzymać nam prawo jazdy.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,00 prom.

SŁOWENIA

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 1,75
 • Diesel – 1,85
 • LPG – 1,00

Od 1 lutego 2022 r. również w Słowenii działają e-winiety. Wykupuje się ją prosto i błyskawicznie na TEJ STRONIE. Podaje numer rejestracyjny auta, jego kraj rejestracji i… w zasadzie gotowe. Strona jest również w języku polskim. Winieta 7-dniowa kosztuje 15 euro, zaś miesięczna – 30 euro.

Chorwacja jest w UE, ale nie należy do strefy Schengen. W efekcie w sezonie letnim na granicy ze Słowenią w obie strony potrafią tworzyć się kilkukilometrowe korki

Mandaty są wysokie. Przekroczenie prędkości w mieście o 20 km/h może uszczuplić nasz portfel o 250 euro. Zbyt szybka jazda autostradą nawet o 500 euro.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

WŁOCHY

Średnie ceny paliw:

 • 95 – 2,06
 • Diesel – 2,03
 • LPG – 0,84

Nie ma systemu winiet, ale autostrady są płatne i należą do jednych z najdroższych w Europie. Co więcej, cena zależy nie tylko od długości przejechanego odcinka, ale także ukształtowania terenu – w górach zapłacimy więcej. Jeżeli chcemy policzyć, ile dokładnie wyniesie opłata za przejazd pomiędzy konkretnymi miastami, warto skorzystać Z TEJ STRONY. Znajduje się tam kalkulator tras, który pokazuje ruch, ewentualne objazdy i wylicza kwotę za autostrady. Na przykład przejazd z Tarvisio (granica ze Słowenią) do Florencji kosztował będzie prawie 40 euro, a do Rzymu aż 57 euro. W jedną stronę rzecz jasna.

Przekroczenie prędkości w mieście o 20 km/h to 170 euro. 50 km/h za dużo na autostradzie – nawet 2800 euro! Co ciekawe, mandaty za najcięższe wykroczenia popełnione nocą są o 30 proc. wyższe.

Dopuszczalny poziom alkoholu: 0,5 prom.

No to teraz, po przygotowaniu dwóch poradników, wypada mi już tylko życzyć Wam bezpiecznych i udanych wakacji. Nie tylko na drodze, ale także w wodzie, na plaży, w górach, gdzie tylko sobie życzycie. Bon Voyage!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda marketingowa