Close

Koszt rejestracji samochodu 2024 – wszystkie potrzebne informacje

Kupując samochód, czujesz radość oraz ekscytację na myśl o czekającej Cię jeździe i o uczuciu przyspieszenia, które wciska w fotel? To całkiem zrozumiałe, ale nie zapominaj o formalnościach. W tym materiale znajdziesz komplet informacji na temat kosztów rejestracji samochodu. Jaka jest cena rejestracji auta z zagranicy, a ile zapłacisz za procedurę krajową?

Koszt rejestracji nowego a używanego samochodu – jakie są różnice w cenie?

Koszt rejestracji nowego a używanego samochodu – jakie są różnice w cenie?

Na początek dobra wiadomość: koszt rejestracji nowego samochodu oraz auta używanego jest dokładnie taki sam i wynosi około 160 zł. Na opłatę składają się:

 • wydanie tablic rejestracyjnych – 80 zł;
 • dowód rejestracyjny – 54 zł;
 • pozwolenia czasowe – 13,50 zł;
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.

Sporo wyższą opłatę zapłacą kierowcy, którzy decydują się na tablice spersonalizowane. W takim przypadku zamiast 80 zł zapłacisz 1080 zł. Opłaty będą nieco wyższe, jeżeli rejestrujesz auto zabytkowe, ale jest to różnica 20 zł (180 zł zamiast 160 zł). Do całości kosztów dochodzi też opłata ewidencyjna w wysokości 1,50 zł.

Jako ciekawostkę można wskazać, że dopisanie lub wykreślenie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym auta jest bezpłatne. Jeśli chcesz, aby współmałżonkowi lub pełnoletniemu dziecku liczył się już okres bezszkodowych składek ubezpieczeniowych, jest to dobry pomysł.

Koszt rejestracji samochodu bez tablic rejestracyjnych

Od 31 stycznia 2022 r. dopuszczalne jest zarejestrowanie samochodu kupionego w dowolnym powiecie na terenie Polski bez konieczności wymiany tablic rejestracyjnych. Jeśli więc mieszkasz w Łodzi (tablice EL), ale po auto pojechałeś do Jeleniej Góry (rejestracje DJ), możesz jeździć na blachach DJ, choć nadal musisz przerejestrować auto na swoje nazwisko.

Warunkiem jazdy bez wymiany tablic jest to, aby poprzednie były czytelne i spełniały wymagania unijnego wzorca. Muszą mieć czarny napis na białym tle oraz niebieski pas z gwiaździstym symbolem Unii Europejskiej i flagą kraju po lewej stronie.

Koszt rejestracji samochodu bez tablic rejestracyjnych

Koszt rejestracji samochodu bez zmiany tablic wynosi 80 zł. Jest więc taniej i prościej, ponieważ nie musisz wtedy czekać na wydanie nowych identyfikatorów pojazdu.

Koszt rejestracji samochodu z tablicami rejestracyjnymi

Rejestrując auto, zawsze możesz wymienić tablice na nowe. Koszt rejestracji samochodu z tablicami wynosi 160 zł, chyba że chcesz spersonalizować układ liter i cyfr. Obowiązek wymiany tablic pojawia się, jeśli:

 • poprzedni identyfikator jest uszkodzony lub nieczytelny;
 • kupione auto jest z zagranicy;
 • samochód jest wyposażony w tablice niespełniające unijnych wymagań – z reguły będą to czarne tablice z białymi napisami wydane przed 1 maja 2000 r.

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy – przykładowe państwa

Koszt rejestracji auta kupionego w Polsce nie jest przesadnie wysoki. Przyjrzyjmy się teraz kosztom rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Koszt rejestracji auta z Niemiec

Kierunek zachodni to bardzo często wybierany cel przez polskich kierowców, którzy szukają aut w dobrej cenie i w niezłym stanie technicznym. Koszt rejestracji samochodu z Niemiec jest analogiczny jak w przypadku pojazdów kupionych w Polsce, z tą różnicą, że pojawia się opłata akcyzowa.

Wysokość akcyzy jest uzależniony od pojemności oraz rodzaju silnika. Hybrydy klasyczne (HEV) i tzw. miękkie (MHEV) prezentują się bardziej opłacalnie niż samochody wyposażone w zwykłe silniki benzynowe lub diesle. Stawka podatku akcyzowego może wahać się od 1,55% w przypadku HEV i MHEV z silnikami do 2000 cm3 do nawet 18,6% w przypadku „zwykłych” pojazdów silnikowych z jednostką napędową o litrażu powyżej 2000 cm3.

Wybrane grupy pojazdów, tj. PHEV do 2000 cm3 oraz elektryki REX i samochody zabytkowe, są zwolnione z akcyzy całkowicie.

Jak poradzić sobie z akcyzą? Przede wszystkim w terminie 14 dni od dnia przekroczenia przez auto polskiej granicy powinno się złożyć w urzędzie skarbowym formularz AKC-U/S.

Formularz możesz złożyć online, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Następnie podatnik samodzielnie oblicza kwotę akcyzy. W tym celu przelicza kwotę, za jaką został nabyty pojazd, na złotówki według kursu z dnia przekroczenia przez samochód polskiej granicy, a następnie wpłaca ją do urzędu skarbowego.

Na koszt rejestracji auta składa się też przysięgłe tłumaczenie dokumentacji związanej z transakcją, czyli umowy sprzedaży, karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego poprzedniego właściciela. W perspektywie wszystkich kosztów będzie to jednak najmniejszy wydatek.

Koszt rejestracji samochodu z Norwegii

Opłata rejestracyjna samochodu kupionego w Norwegii jest nieco inna niż w przypadku auta z Niemiec, ponieważ Norwegia należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale nie jest częścią Unii Europejskiej.

Oznacza to, że oprócz akcyzy trzeba będzie zapłacić także cło. Stawka celna dla samochodów osobowych wynosi 10% wartości pojazdu. Można jednak uniknąć opłaty, jeżeli nabywca wykaże pochodzenie pojazdu. Aby tego dokonać, należy przedstawić w urzędzie skarbowym:

 • document SAD;
 • dowód tożsamości nabywcy pojazdu;
 • komplet dokumentów pojazdu.

Oprócz akcyzy w transakcji pojawi się także podatek VAT, ponieważ auto jest importowane z kraju trzeciego. Stawka podatku obrotowego wynosi 23%. Niezbyt optymistyczny jest fakt, że VAT nalicza się od sumy opłat za samochód, czyli jego wartości, akcyzy oraz cła.

Koszt rejestracji auta z USA

Na koszt rejestracji samochodu z USA składają się takie same czynniki jak w przypadku zakupu auta w Norwegii, czyli:

 • cło;
 • podatek akcyzowy;
 • VAT.

Ze względu na dłuższą drogę, jaką musi pokonać samochód, zanim trafi do nabywcy, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z transportem. Niewątpliwie jednak Stany Zjednoczone mogą okazać się atrakcyjnym rynkiem dla osób, które szukają aut rdzennych, amerykańskich marek jak Cadillac, Pontiac, Chrysler czy Dodge.

Koszt rejestracji auta z Francji

Koszt rejestracji auta z Francji

Francja jest drugim po Niemczech rynkiem, na którym Polacy szukają aut używanych. Cała procedura oraz koszt rejestracji samochodu z Francji będą wyglądały dokładnie tak samo jak w przypadku zachodniego sąsiada. Jedyna różnica dotyczy odległości, którą należy pokonać, i związanych z nią kosztów transportu lub przejazdu.

Czy za niezarejestrowanie auta grozi kara?

Od 1 stycznia 2024 r. po raz kolejny zmieniły się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Obecnie niezarejestrowanie auta jest obarczone karą administracyjną w wysokości:

 • 500 zł w przypadku konsumentów;
 • 1000 zł w przypadku przedsiębiorców.

Dla każdej z grup nabywców terminy na dopełnienie formalności rejestracyjnych są różne, ale na wysokość sankcji nie wpływa to, czy samochód został zakupiony w kraju czy za granicą. Pominięcie opłaty rejestracyjnej pojazdu przy kilku współwłaścicielach powoduje ich solidarną odpowiedzialność.

Gdzie zarejestrować samochód?

Gdzie zarejestrować samochód?

Pojazd rejestruje się w wydziale komunikacji urzędu miasta właściwego według Twojego miejsca zamieszkania. Osoby, które mają odmienne miejsce zamieszkania i zameldowania nie muszą jeździć specjalnie do wydziału komunikacyjnego właściwego dla adresu zameldowania. Powinny jednak przedłożyć wraz z wnioskiem rejestracyjnym dokumenty, które uprawdopodobnią ich związek z danym miastem. Może to być np. umowa najmu.

Teraz już wiesz, z jakim kosztem rejestracji auta musisz się liczyć. Pamiętaj, aby przed wizytą w urzędzie przygotować wszystkie dokumenty. Teoretycznie istnieje procedura rejestracji pojazdów online, ale – przynajmniej na razie – nie jest ona doskonała.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda marketingowa