Choć utarło się, że samochody to domena mężczyzn, fakty mówią coś zupełnie innego. Z danych CEPiK wynika, że aż 40% kierowców w Polsce to kobiety. Co więcej, Instytut Transportu Samochodowego podaje, że panie znacznie rzadziej powodują wypadki drogowe. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem auta, z artykułu dowiesz się, jakie wybrać.
Auto dla kobiety – małe, sportowe, a może rodzinny SUV? Sprawdź, które modele Kia trafią w kobiece gusta
Spis treści:
Na co patrzą kobiety podczas zakupu auta?
Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Kierowców, kobiety wybierają auta – zarówno nowe, jak i używane – uważniej od mężczyzn. Poświęcają na to więcej czasu, dokładniej analizują dokumentację stanu technicznego, przebieg oraz historię serwisową i naprawy blacharsko-lakiernicze.
Choć czasami żartobliwie mówi się, że przy zakupie samochodu panie zwracają uwagę przede wszystkim na kolor i kształt nadwozia, okazuje się, że aspekty techniczne interesują je nie mniej niż mężczyzn. Polska Izba Motoryzacji przytacza wyniki badań przeprowadzonych przez portal MyCarGossip, z których wynika, że:
- na spalanie patrzy 72% kobiet i 65% mężczyzn;
- koszty utrzymania są istotne dla 69% pań i 60% mężczyzn;
- na kolor nadwozia zwraca uwagę 24% kobiet i 19% mężczyzn.
Jakie auto dla kobiety wybrać?
Przytoczone wyżej statystyki jasno pokazują, że panie znają się na motoryzacji wcale nie gorzej, niż mężczyźni. Jakie auto dla kobiety będzie w takim razie dobrym wyborem? Sprawdź nasz krótki przegląd modeli marki Kia.
Małe auto dla kobiety – Picanto
Picanto przeszło właśnie lifting. Ale jest on na tyle głęboki i poważny, że śmiało możemy mówić o nowym Picanto. Z długością 3,6 metra i szerokością niespełna 1,6 metra jest w stanie zmieścić się na każdym miejscu parkingowym i zawraca niemal w miejscu. Oba dostępne do wyboru silniki są wolnossące. Ten o pojemności 1.0 l. ma trzy cylindry, 63 KM i do setki rozpędza się w 15,4 sekundy. Do miasta w zupełności wystarczy, ale jeżeli ktoś potrzebuje więcej dynamiki, powinien wybrać silnik 1.2 l., który ma cztery cylindry, lepszą kulturę pracy i 79 KM, dzięki czemu setkę robi w bardzo przyzwoitym w tym segmencie czasie 13 sekund. Ważniejsze jest to, że wszystkie wersje silnikowe zużywają skromne ilości paliwa – średnio od 5,1 do 5,8 litra. Auto występuje w wersjach wyposażenia L i Business Line, a mocniejsza, 1.2-litrowa wersja jest dostępna także w opcji GT Line.
Już w standardzie nowa Kia Picanto ma system autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania pojazdów i pieszych (FCA), asystenta utrzymania auta pośrodku pasa ruchu (LFA), system rozpoznawania znaków drogowych i wykrywania zmęczenia kierowcy, a nawet asystenta świateł drogowych (przełącza pomiędzy światłami długimi i mijania), które wpływają na ważne dla kobiet bezpieczeństwo.
Nowe Picanto to prawdopodobnie najlepiej wyposażone, najbardziej komfortowe i najbezpieczniejsze miejskie auto, jakie obecnie można kupić w Polsce. Nowa Kia Picanto wnosi segment miejskich samochodów na zupełnie nowy poziom. Tak pod względem praktyczności dla kobiet, designu, jak i rozwiązań technologicznych oraz cyfrowych.
Samochód miejski dla kobiety – Ceed
Ceed (rok modelowy 2025) jest dostępny w dwóch wariantach silnika, zarówno dla wersji 5-drzwiowej, jak i kombi. W obu przypadkach możesz wybierać spośród jednostek benzynowych o mocy 100 oraz 140 KM.
Już w wersji bazowej (S) kierowca otrzymuje m.in.:
- komplet poduszek powietrznych;
- światła mijania typu projekcyjnego z czujnikiem zmierzchu;
- system nawigacji satelitarnej z dotykowym wyświetlaczem 10,25 cala;
- tylne czujniki parkowania.
Kia Ceed kombi zaskakuje praktycznymi rozwiązaniami, mało pali, doskonale sprawdza się w dalszych podróżach, pomaga aktywnie spędzać czas, a przy tym – jak na współczesne realia – jest bardzo dobrze wyceniona. Pod podłogą bagażnika znajduje się aż 7 schowków, w których poukrywać można różne szpargały. Niektóre są tak pojemne, że wejdą do nich plecaki! Podłoga bagażnika ma specjalne szyny, w których zamontowano przegrodę ustawianą pod różnymi kątami. Dodatkowo przegroda ta ma dwa w bardzo prosty sposób regulowane „pasy bezpieczeństwa”, którymi można zabezpieczyć choćby pojedyncze butelki, inne przedmioty albo siatki z zakupami, aby się nie przemieszczały. Przegrodę można oczywiście całkowicie wymontować w trzy sekundy, aby nie przeszkadzała np. w załadunku dużych walizek.
Sportowe auto dla kobiety – EV6 i EV6 GT
Dla pań, które szukają auta o znakomitych osiągach świetnym wyborem będzie Kia EV6 w sportowej odmianie GT.
Elektryk EV6 GT może pochwalić się dwoma silnikami o łącznej mocy 585 KM. Zasięg ponad 400 km i napęd na cztery koła pozwala na jednym ładowaniu pokonywać naprawdę długie trasy, niezależnie od tego, gdzie podróżujesz. Dzięki ultraszybkiemu ładowaniu od 10 do 80%, akumulator naładujesz w zaledwie 18 minut. Musisz jednak dysponować szybką ładowarką DC. Dynamiczna sylwetka EV6 GT doskonale odzwierciedla jego osiągnięcia na trasie.
Kobiece auto z nieco mniej sportowymi osiągami to Kia EV6 (bez oznaczenia GT). W tym przypadku do wyboru są trzy wersje o mocy 170, 229 lub 325 KM. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi od 394 do nawet 528 km. Wśród wielu udogodnień zwiększających bezpieczeństwo warto wymienić tutaj liczne poduszki powietrzne, system mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX, manualną lub elektryczną blokadę otwarcia drzwi przez dzieci czy system wzywania pomocy E-call.
Kierowcy docenią też całą gamę systemów wspierających jazdę, w tym rozwiązania wykorzystujące algorytmy AI. Parkowanie ułatwią przednie i tylne czujniki wraz z kamerą cofania.
Samochód SUV dla kobiety – EV9
Co sprawia, że model EV9 jest wyjątkowy? Przede wszystkim przestronność i niezrównany komfort podróżowania. Ponad pięć metrów długości i niesamowite 3,1 metra rozstawu osi wróżą naprawdę przestronną kabinę. Sześcio- (albo siedmiomiejscowy) SUV z napędem na tylną oś lub 4×4 pozwala na wygodną jazdę całej rodzinie – w każdych warunkach i na każdej trasie.
Oprócz tego, że niezależnie można regulować siedzisko, oparcie i podnóżek każdego z foteli w drugim rzędzie, to jeszcze oba mają funkcję „relax”, uruchamianą oddzielnym przyciskiem. Wówczas podnóżek maksymalnie się podnosi, oparcie pochyla, a cały fotel jeszcze robi się jakby „kołyską”. Taką pozycję można także przybrać w fotelach pierwszego rzędu – nieocenione podczas relaksu w czasie podróży czy podczas ładowania.
Do wyboru kierowców oddano dwie wersje silnika – o mocy 203 oraz 384 KM. To auto dostępne jest w wyposażenia Earth oraz GT-Line. W nieco droższym wariancie GT-Line kierowca otrzymuje m.in. bardziej rozbudowane czujniki parkowania, system kamer monitorujących przestrzeń 360॰, 12-calowy system Head-Up Display oraz system zdalnego parkowania przy użyciu pilota. Wielogodzinną jazdę ułatwi automatyczna regulacja fotela kierowcy.
No i na koniec jeszcze jedna informacja o EV9. Najlepszy elektryk, najlepszy SUV, najlepsze auto rodzinne, najlepszy samochód wybrany przez kobiety, najbardziej innowacyjny i najoryginalniej zaprojektowany model oraz po prostu Światowy Samochód Roku. To wszystko to tytuły i nagrody jakie Kia EV9 zgarnęła zaledwie w kilka tygodni po swoim debiucie.
Niezależnie od tego, czy uważasz, że damski samochód to taki, którym dobrze jeździ się po mieście, czy prawdziwy krążownik szos, w ofercie Kia znajdziesz modele dla siebie.
Powiązane
Aktualności EV3 Elektryczny (EV) Ekologiczny Miejski Rodzinny SUV/Crossover
Kia EV3. Pierwsze testy, opinie i wrażenia
15 listopada, 2024
Gdyby ktoś kazał mi w trzech słowach opisać najnowszą Kię EV3 po pierwszym kontakcie z nią, powiedziałbym, że to „wielki…
Kia i rynek Aktualności EV9 EV6 i EV6 GT Niro EV Elektryczny (EV) Ekologiczny Rodzinny Sportowy SUV/Crossover
Najlepszy elektryk, jakiego możecie kupić. Kia EV6 za 156 tys. zł
31 października, 2024
Architektura 800V, zasięg ponad 500 km, ultraszybkie ładowanie od 10 do 80 proc. w 18 minut. Do tego najprzestronniejsze w…
Aktualności EV9 EV6 i EV6 GT EV3 Niro EV Elektryczny (EV) Plug-in Hybrid (PHEV) Ekologiczny Miejski Rodzinny Sportowy Przepisy i porady
Nie musisz mieć ładowarki w domu, aby naładować elektryka
25 października, 2024
Elektryk ma sens tylko wtedy, gdy ma się własny dom – taki argument często pada z ust osób, które mieszkają…