Jak zwykle rano wybiegasz w pośpiechu do pracy, wsiadasz do samochodu i… nic nie widzisz przez przednią szybę. Brzmi znajomo? Zaparowane szyby w samochodzie potrafią być prawdziwą udręką, a niekiedy oznaczają, że pora odwiedzić mechanika. Poznaj najlepsze sposoby na zaparowane szyby w aucie.
Zaparowane szyby w aucie – jak sobie z nimi poradzić?
Spis treści:
Dlaczego szyby w aucie parują?
Zaparowane szyby w aucie po nocy to zwykle skutek różnicy temperatur, jakie panują wewnątrz auta oraz na zewnątrz. Problem ten nasila się przede wszystkim wiosną i jesienią, kiedy amplituda temperatur jest największa.
Parujące szyby są też wynikiem wilgoci gromadzącej się we wnętrzu auta. Nieświadomie nanosimy ją na butach lub okryciu wierzchnim. Jaki sposób na zaparowane szyby w aucie jest najlepszy, aby z problemem uporać się jak najszybciej?
Zaparowane szyby w samochodzie – ciepły czy zimny nawiew?
Walcząc z parą na szybach, większość z nas intuicyjnie sięga po klimatyzację – i słusznie. Strumień powietrza skierowany na przednią szybę skutecznie ją osusza.
Ciepły nawiew nie zawsze będzie jednak dobrym rozwiązaniem. Jeśli w kabinie panuje duża wilgotność, podgrzane powietrze sprawi, że problem dodatkowo się nasili.
Dlatego w pierwszej kolejności włącz wewnętrzny obieg powietrza, aby osuszyć wnętrze pojazdu, a następnie stopniowo zwiększaj temperaturę od neutralnej do coraz cieplejszej. Zimny nawiew szybciej osuszy szybę, ale nie nagrzewa samochodu, dlatego zimą jest mniej komfortowy.
Warunkiem sprawnego działania klimatyzacji jest jej regularne serwisowanie. Wymiana filtrów, uzupełnianie czynnika chłodzącego i odgrzybianie układu daje gwarancję, że nawiew będzie działał sprawnie niezależnie od pory roku. Jest to szczególnie istotne, kiedy podróżujesz z małym dziećmi. Zarodniki grzybów z nieoczyszczonej klimatyzacji dostają się do wnętrza kabiny i mogą powodować problemy z drogami oddechowymi.
Domowe sposoby na zaparowane szyby
Klimatyzacja to tylko jeden ze sposobów radzenia sobie z mgiełką na szybach. Sprawdź nasze triki na zaparowane szyby w aucie.
Sposób 1 – wykorzystaj pochłaniacze wilgoci
W sklepach motoryzacyjnych kupisz pochłaniacze wilgoci. Kosztują kilkanaście złotych, a szybko rozwiążą problem. Możesz też sięgnąć po produkty higroskopijne, które znajdziesz w kuchni. Świetnie sprawdzą się sól lub ryż wsypane do materiałowej poszewki. Umieszczone przed przednią szybą pochłoną wilgoć obecną w aucie. Podobnie zadziałają również przekrojony ziemniak i zawarta w nim skrobia.
Sposób 2 – gazety lub ręczniki papierowe
Jeśli nie wiesz, co zrobić z poranną prasówką, możesz ją wykorzystać jako absorber wilgoci. Rozłóż gazety pod chodnikami, na podszybiu oraz na przednich siedzeniach i tylnej kanapie. Równie skutecznie sprawdzi się zwykły kuchenny ręcznik papierowy.
Sposób 3 – pianka do golenia
W sieci możesz też spotkać się z radą, aby stosować piankę do golenia, rozcierając ją na przedniej szybie, a następnie polerując szkło do czysta. Zawarte w niej składniki przeciwdziałają osadzaniu się pary, a z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie niż profesjonalna chemia typu anti-fog.
ANTYsposób 4, czyli czego nie stosować do osuszania szyb?
Na koniec zostawiliśmy garść wskazówek co do tego, jak NIE osuszać szyb:
- nie korzystaj z agresywnej chemii (np. na bazie chloru) oraz octu, ponieważ w ten sposób możesz porysować szkło i uszkodzić uszczelki;
- do wycierania wilgoci używaj wyłącznie delikatnych ściereczek z mikrofibry, nigdy szorstkich ręczników;
- upewnij się, że ściereczka, której używasz, jest czysta, ponieważ ziarenka piasku również rysują szklaną powierzchnię.
Zaparowane szyby – kiedy należy udać się do mechanika?
Niezależnie od tego, po jakie sposoby sięgniesz, szyby zawsze będą parowały, ponieważ tak działa fizyka. Jeśli nie pomagają domowe sposoby ani droga chemia, warto rozważyć wizytę w Autoryzowanej Stacji
Obsługi. Co może być przyczyną intensywnego parowania szyb?
Zazwyczaj jest to niesprawna klimatyzacja. Serwis w tym zakresie warto zlecić raz w roku. Inną przyczyną może być awaria nagrzewnicy. To układ rurek, które oddają ciepło do wnętrza samochodu. Przyczyną mogą być też uszkodzone uszczelki przepuszczające wilgoć do wnętrza kabiny.
Para osadzająca się na przedniej szybie jest bardzo niebezpieczna, ponieważ drastycznie ogranicza widoczność, zwłaszcza po zmroku. Zawsze staraj się usunąć ją jak najszybciej. Pamiętaj, że jedne auta mogą parować bardziej niż inne. Wynika to z ich konstrukcji, dlatego warto testować różne sposoby.
Powiązane
Aktualności EV3 Elektryczny (EV) Ekologiczny Miejski Rodzinny SUV/Crossover
Kia EV3. Pierwsze testy, opinie i wrażenia
15 listopada, 2024
Gdyby ktoś kazał mi w trzech słowach opisać najnowszą Kię EV3 po pierwszym kontakcie z nią, powiedziałbym, że to „wielki…
Kia i rynek Aktualności EV9 EV6 i EV6 GT Niro EV Elektryczny (EV) Ekologiczny Rodzinny Sportowy SUV/Crossover
Najlepszy elektryk, jakiego możecie kupić. Kia EV6 za 156 tys. zł
31 października, 2024
Architektura 800V, zasięg ponad 500 km, ultraszybkie ładowanie od 10 do 80 proc. w 18 minut. Do tego najprzestronniejsze w…
Aktualności EV9 EV6 i EV6 GT EV3 Niro EV Elektryczny (EV) Plug-in Hybrid (PHEV) Ekologiczny Miejski Rodzinny Sportowy Przepisy i porady
Nie musisz mieć ładowarki w domu, aby naładować elektryka
25 października, 2024
Elektryk ma sens tylko wtedy, gdy ma się własny dom – taki argument często pada z ust osób, które mieszkają…