Mapy nawigacyjne, ulubiona muzyka, podcasty i audiobooki, prowadzenie rozmów telefonicznych, odczyt i dyktowanie wiadomości, asystent głosowy i wiele więcej – dzięki Apple CarPlay możemy bezpiecznie i legalnie korzystać w samochodzie z wielu funkcjonalności i aplikacji, które mamy w smartfonie. A konkretnie w iPhonie.
Czym jest CarPlay i jak z niego korzystać?

Spis treści:
Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione. I wcale nie trzeba trzymać go przy uchu i rozmawiać, aby otrzymać mandat. Wystarczy, że policjant zobaczy, że trzymamy smartfona w ręku, a dostaniemy 12 punktów karnych i aż 500 zł kary.
W przeszłości rozmowy telefoniczne w samochodzie umożliwiały zewnętrzne zestawy głośnomówiące. Później producenci zaczęli wyposażać fabryczne zestawy audio w technologię bluetooth, dzięki której można było sparować telefon bezpośrednio z samochodowym radiem, a tym samym z jego fabrycznymi głośnikami i mikrofonem. Kolejnym krokiem było umożliwienie odtwarzania poprzez bluetooth również muzyki ze smartfonów. Zaś obecnie w nowoczesnych samochodach króluje technologia Apple CarPlay i Android Auto.
Co to jest CarPlay?
Mówiąc krótko, jest to oprogramowanie, które umożliwia połączenie smartfonów firmy Apple (czyli iPhone’ów) z samochodowym systemem informacyjno-rozrywkowym. Innymi słowy, dzięki CarPlay możemy korzystać bezpośrednio w samochodzie z aplikacji, jakie mamy w telefonie. Dotyczy to zarówno map nawigacyjnych (np. Google Maps, Waze, Mapy Apple), jak i aplikacji do słuchania muzyki (Spotify, TuneIn Radio, Tidal, YouTube Music itp.) czy audiobooków (np. Storytell, BookBeat), a także takich aplikacji jak popularny w Polsce Yanosik ostrzegający np. przed wypadkami i innymi niebezpieczeństwami.
Jak działa CarPlay?
Można sterować nim z poziomu ekranu dotykowego auta, niektóre funkcje (np. przełączanie utworów) obsługuje się również przyciskami na kierownicy. W starszych modelach samochodów, które nie miały jeszcze ekranów dotykowych, obsługa odbywa się za pośrednictwem pokrętła lub touchpada.
CarPlay umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych, a nawet może odczytywać głosowo wiadomości, jakie otrzymujemy. Niestety tylko w języku angielskim, bo polskiego nadal nie obsługuje. Jeżeli jednak chcemy, to możemy podyktować mu wiadomość po angielsku i wysłać do wskazanego adresata. Podobnie jest z asystentem głosowym Siri wbudowanym w iPhone’y – można korzystać z niego podczas jazdy, ale niestety nie w języku polskim.
Poza tym dzięki Apple CarPlay zobaczymy powiadomienia z naszego telefonu bezpośrednio na ekranie multimedialnym samochodu. Dotyczy to zarówno przychodzących połączeń, jak i wiadomości, czy nawet kalendarza. Oczywiście z poziomu telefonu możemy ustawić, które powiadomienia mają być wyświetlane na ekranie auta, a które pomijane.
Założenie jest oczywiście takie, aby kierowca mógł korzystać z tych udogodnień bez konieczności brania telefonu do ręki, a często nawet bez odrywania rąk od kierownicy. Jednak nawet jeżeli będzie musiał to zrobić (np. żeby włączyć ulubioną muzykę), to interfejs CarPlay jest dokładnie taki, jak w iPhonie – duże ikony, które w dodatku można uporządkować według własnych upodobań. Uproszczono też maksymalnie wygląd aplikacji, aby dosłownie 2-3 kliknięciami można było np. odpalić ulubioną playlistę muzyczną.
CarPlay – jak zainstalować?
W telefonie niczego instalować nie musimy – każdy iPhone ma domyślnie wbudowaną tę funkcjonalność. Inaczej sprawa wygląda w przypadku samochodów. CarPlay zadebiutował w motoryzacji w 2014 r. – wówczas zaczęli go instalować w swoich samochodach nieliczni producenci. Oczywiście za dopłatą. Z biegiem czasu technologia zyskiwała na popularności, stopniowo wprowadzały ją kolejne marki motoryzacyjne, a dzisiaj to już w zasadzie „must have”. Choć zdarza się, że niektórzy żądają jeszcze za nią dopłaty. Są też tacy, którzy do dzisiaj, pomimo upływu 11 lat, nadal nie oferują CarPlay – w tym wąskim gronie jest np. Tesla, ale też wiele marek chińskich.
W przypadku samochodów Kia CarPlay jest standardem we wszystkich modelach i to nawet w podstawowych, najtańszych wersjach. Oczywiście w parze z zestawem głośnomówiącym, umożliwiającym bezpieczne i legalne prowadzenie rozmów telefonicznych. Jeżeli chodzi o samego smartfona, to CarPlay wspierają nawet starsze urządzenia Apple:
Jak podłączyć CarPlay? Instrukcja
Są dwa sposoby łączenia smartfonów firmy Apple z systemem inforozrywki w samochodzie – przewodowy lub bezprzewodowy.
W przypadku połączenia przewodowego po prostu wpinamy standardowy kabel służący do ładowania komórki, do oznaczonego portu USB w samochodzie. Telefon musi być uruchomiony, odblokowany i mieć włączone WiFi oraz Bluetooth. Potem wystarczy już tylko zaakceptować komunikat, jaki wyświetlił się na ekranie w samochodzie. I to wszystko. Cała operacja pierwszego połączenia trwa kilka sekund. A za każdym kolejnym razem wystarczy już tylko podłączyć aparat do USB – nie trzeba będzie niczego akceptować, ani nawet odblokowywać telefonu, bo samochód rozpozna go automatycznie.
Jeżeli auto ma funkcję bezprzewodowego łączenia z CarPlay, to za pierwszym razem musimy sparować telefon z samochodem. Zazwyczaj wystarczy w tym celu uruchomić bluetooth w telefonie, a na ekranie multimedialnym auta wybrać polecenie „Dodaj nowy telefon” lub podobne. Wystarczy przejść tę procedurę raz. Potem CarPlay uruchamiał się będzie już automatycznie, niczego nie trzeba będzie akceptować. Czasami koniecznie może być jedynie odblokowanie na chwilę telefonu, aby prawidłowo wyświetlał niektóre aplikacje, jak np. Google Maps.
W autach Kia CarPlay może być przewodowy lub bezprzewodowy – zależy to od modelu i tego, kiedy został wyprodukowany oraz jakie ma multimedia. O szczegóły najlepiej pytać u dealerów. Natomiast warto wiedzieć, że nawet jeżeli auto ma CarPlay bezprzewodowy, to jednocześnie istnieje możliwość połączenia go przewodowo.
Czy CarPlay jest płatny?
CarPlay jest rozwiązaniem całkowicie darmowym. Oprogramowanie jest wgrane domyślnie we wszystkie iPhone’y, nie płaci się tu ani opłaty jednorazowej ani żadnego miesięcznego abonamentu. Podobnie wygląda to po stronie samochodu – jeżeli kupiliśmy auto z Apple CarPlay, to nie ponosimy już później żadnych dodatkowych kosztów z tytułu korzystania z tego udogodnienia.
Jakie są przydatne funkcje CarPlay?
Funkcja, którą osobiście lubię najbardziej i często z niej korzystam, to głosowe wprowadzanie adresu w Google Maps. Działa naprawdę świetnie, nie trzeba stukać w klawiaturę na telefonie czy ekranie samochodu. Miasto, ulica, numer budynku – można podyktować wszystko. Nawet hasło „znajdź najbliższą pizzerię”, a system pokaże nam, gdzie w pobliżu są restauracje, gdzie zjemy włoskie danie.
Inna ciekawa funkcja, to zapamiętywanie miejsca parkowania auta. Stajemy pod marketem, zamykamy auto, CarPlay się rozłącza i… automatycznie zapamiętuje, gdzie zostawiliśmy samochód. Jego położenie wyświetla nam w Google Maps albo Apple Maps. Dzięki temu odnalezienie auta będzie banalnie proste. Podobnie jak przesłanie jego lokalizacji komuś innemu.
Dużym plusem jest możliwość personalizacji interfejsu, automatycznego włączania trybu nocnego, gdy zapadnie zmrok czy ustawiania widżetów.
Jeżeli mamy inteligentny dom, którym sterujemy aplikacją iPhone’a, to bezpośrednio z ekranu auta możemy np. otworzyć bramę wjazdową, garażową albo włączyć światła na podjeździe. Wystarczy jedno kliknięcie. Albo i nie, jeżeli wydamy odpowiednie głosowe polecenie Siri.
Czy CarPlay działa też na Android?
Jeżeli mamy telefon z Androidem i podłączymy go do samochodu, to nie wyświetli nam się CarPlay, tylko jego odpowiednik – oprogramowanie Android Auto. Jego funkcjonalność jest bardzo zbliżona to rozwiązania Apple’a, niemniej ma nad nim jedną przewagę – Google Assistant, czyli głosowego asystenta, który dobrze radzi sobie z polskimi poleceniami, pytaniami, odczytywaniem wiadomości i odpowiadaniem na nie.
CarPlay drugiej generacji
Od 2023 r. Apple wspólnie z kilkoma koncernami motoryzacyjnymi pracuje nad CarPlay 2.0. Choć firma z Cupertino nie zdradziła jeszcze szczegółów drugiej generacji swojego oprogramowania dla samochodów, to wiadomo, że ma on jeszcze bardziej integrować smartfon z samochodem. Ciekawe, czy to oznacza, że będzie można zrobić zdjęcia otoczeniu dowolna kamerą samochodu i automatycznie zapiszą się one w pamięci telefonu.
Powiązane

Aktualności Modele EV3 EV4 EV6 i EV6 GT EV9 Niro EV Elektryczny (EV) Technologia Uncategorized
Odzyskiwanie energii z hamowania. Co to jest i jak z tego korzystać
25 marca, 2025
Rekuperacja, odzyskiwanie energii z hamowania, hamowanie regeneracyjne bądź rekuperacyjne – to sformułowania, które towarzyszą opisowi w zasadzie każdego samochodu elektrycznego…

Wymiana opon z zimowych na letnie — kiedy należy to zrobić? Poradnik
Wraz z nadejściem wiosny wielu kierowców zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas, aby wybrać się do serwisu samochodowego i zmienić…

Aktualności Modele EV3 EV6 i EV6 GT EV9 Elektryczny (EV) SUV/Crossover Technologia
Kia wyprzedziła Teslę. To jej elektryki są teraz numerem 1 w Polsce
15 marca, 2025
Coraz większa świadomość klientów, duże obniżki cen i nowy program dopłat NaszEauto, na które łapią się wszystkie elektryczne modele Kia…