Zaparowane szyby w aucie – jak sobie z nimi poradzić?

Jak zwykle rano wybiegasz w pośpiechu do pracy, wsiadasz do samochodu i… nic nie widzisz przez przednią szybę. Brzmi znajomo? Zaparowane szyby w samochodzie potrafią być prawdziwą udręką, a niekiedy oznaczają, że pora odwiedzić mechanika. Poznaj najlepsze sposoby na zaparowane szyby w aucie.

Zaparowane szyby w aucie – jak sobie z nimi poradzić?

    Spis treści:

Dlaczego szyby w aucie parują?

Zaparowane szyby w aucie po nocy to zwykle skutek różnicy temperatur, jakie panują wewnątrz auta oraz na zewnątrz. Problem ten nasila się przede wszystkim wiosną i jesienią, kiedy amplituda temperatur jest największa.

Parujące szyby są też wynikiem wilgoci gromadzącej się we wnętrzu auta. Nieświadomie nanosimy ją na butach lub okryciu wierzchnim. Jaki sposób na zaparowane szyby w aucie jest najlepszy, aby z problemem uporać się jak najszybciej?

Zaparowane szyby w samochodzie – ciepły czy zimny nawiew?

Zaparowane szyby w samochodzie – ciepły czy zimny nawiew

Walcząc z parą na szybach, większość z nas intuicyjnie sięga po klimatyzację – i słusznie. Strumień powietrza skierowany na przednią szybę skutecznie ją osusza.

Ciepły nawiew nie zawsze będzie jednak dobrym rozwiązaniem. Jeśli w kabinie panuje duża wilgotność, podgrzane powietrze sprawi, że problem dodatkowo się nasili.

Dlatego w pierwszej kolejności włącz wewnętrzny obieg powietrza, aby osuszyć wnętrze pojazdu, a następnie stopniowo zwiększaj temperaturę od neutralnej do coraz cieplejszej. Zimny nawiew szybciej osuszy szybę, ale nie nagrzewa samochodu, dlatego zimą jest mniej komfortowy.

Warunkiem sprawnego działania klimatyzacji jest jej regularne serwisowanie. Wymiana filtrów, uzupełnianie czynnika chłodzącego i odgrzybianie układu daje gwarancję, że nawiew będzie działał sprawnie niezależnie od pory roku. Jest to szczególnie istotne, kiedy podróżujesz z małym dziećmi. Zarodniki grzybów z nieoczyszczonej klimatyzacji dostają się do wnętrza kabiny i mogą powodować problemy z drogami oddechowymi.

Domowe sposoby na zaparowane szyby

Klimatyzacja to tylko jeden ze sposobów radzenia sobie z mgiełką na szybach. Sprawdź nasze triki na zaparowane szyby w aucie.

Sposób 1 – wykorzystaj pochłaniacze wilgoci

W sklepach motoryzacyjnych kupisz pochłaniacze wilgoci. Kosztują kilkanaście złotych, a szybko rozwiążą problem. Możesz też sięgnąć po produkty higroskopijne, które znajdziesz w kuchni. Świetnie sprawdzą się sól lub ryż wsypane do materiałowej poszewki. Umieszczone przed przednią szybą pochłoną wilgoć obecną w aucie. Podobnie zadziałają również przekrojony ziemniak i zawarta w nim skrobia.

Sposób 2 – gazety lub ręczniki papierowe

Jeśli nie wiesz, co zrobić z poranną prasówką, możesz ją wykorzystać jako absorber wilgoci. Rozłóż gazety pod chodnikami, na podszybiu oraz na przednich siedzeniach i tylnej kanapie. Równie skutecznie sprawdzi się zwykły kuchenny ręcznik papierowy.

Sposób 3 – pianka do golenia

W sieci możesz też spotkać się z radą, aby stosować piankę do golenia, rozcierając ją na przedniej szybie, a następnie polerując szkło do czysta. Zawarte w niej składniki przeciwdziałają osadzaniu się pary, a z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie niż profesjonalna chemia typu anti-fog.

ANTYsposób 4, czyli czego nie stosować do osuszania szyb?

Na koniec zostawiliśmy garść wskazówek co do tego, jak NIE osuszać szyb:

  • nie korzystaj z agresywnej chemii (np. na bazie chloru) oraz octu, ponieważ w ten sposób możesz porysować szkło i uszkodzić uszczelki;
  • do wycierania wilgoci używaj wyłącznie delikatnych ściereczek z mikrofibry, nigdy szorstkich ręczników;
  • upewnij się, że ściereczka, której używasz, jest czysta, ponieważ ziarenka piasku również rysują szklaną powierzchnię.

Zaparowane szyby – kiedy należy udać się do mechanika?

Zaparowane szyby – kiedy należy udać się do mechanika

Niezależnie od tego, po jakie sposoby sięgniesz, szyby zawsze będą parowały, ponieważ tak działa fizyka. Jeśli nie pomagają domowe sposoby ani droga chemia, warto rozważyć wizytę w Autoryzowanej Stacji

Obsługi. Co może być przyczyną intensywnego parowania szyb?

Zazwyczaj jest to niesprawna klimatyzacja. Serwis w tym zakresie warto zlecić raz w roku. Inną przyczyną może być awaria nagrzewnicy. To układ rurek, które oddają ciepło do wnętrza samochodu. Przyczyną mogą być też uszkodzone uszczelki przepuszczające wilgoć do wnętrza kabiny.
Para osadzająca się na przedniej szybie jest bardzo niebezpieczna, ponieważ drastycznie ogranicza widoczność, zwłaszcza po zmroku. Zawsze staraj się usunąć ją jak najszybciej. Pamiętaj, że jedne auta mogą parować bardziej niż inne. Wynika to z ich konstrukcji, dlatego warto testować różne sposoby.

Udostępnij

facebookxmail

Powiązane

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Aktualności Przepisy i porady

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

15 lipca, 2024

Samochody są jak domowe zwierzaki. Dają wiele radości, wspaniale jest z nimi obcować, a za kierownicą nie raz pozwalają zapomnieć…

Kia Niro – ekologiczny crossover (EV, HEV, PHEV)

Modele Niro EV Niro Elektryczny (EV) Plug-in Hybrid (PHEV) Hybrydowy (HEV) Ekologiczny Miejski SUV/Crossover Przepisy i porady

Kia Niro – ekologiczny crossover (EV, HEV, PHEV)

Oryginalna stylistyka, kompaktowe wymiary zewnętrzne i bardzo przestronne wnętrze. Porządne wyposażenie oraz trzy zelektryfikowane napędy do wyboru – hybryda, plug-in…

Nowa Kia Sorento. Diesel, hybryda czy może plug-in?

Aktualności Modele Sorento Plug-in Hybrid (PHEV) Hybrydowy (HEV) SUV/Crossover Technologia

Nowa Kia Sorento. Diesel, hybryda czy może plug-in?

28 czerwca, 2024

Ponad dwa miesiące temu zadebiutowała odświeżona Kia Sorento. Jedną z największy nowości był powrót diesla pod maskę. Teraz do oferty…