Close

Wymiary tablicy rejestracyjnej w Polsce – czy jest to określone?

Każdy pojazd silnikowy, który porusza się po drogach, musi być wyposażony w tablicę rejestracyjną. W praktyce można spotkać kilka wariantów takich oznaczeń indywidualizujących. Jakie są prawidłowe wymiary tablicy rejestracyjnej? Kto może skorzystać z tablic zmniejszonych? 

Czym są tablice rejestracyjne? 

Tablice rejestracyjne (nazywane też czasem numerem rejestracyjnym) to unikalna kombinacja liter i cyfr, przypisana do zarejestrowanego pojazdu. Musi mieć go każdy pojazd silnikowy, niezależnie od rodzaju napędu, np. spalinowego, elektrycznego czy hybrydowego. 

Znaki umieszczone na tablicy rejestracyjnej do niedawna pozwalały na identyfikację pochodzenia pojazdu. Dzisiaj nie jest to już takie proste, ponieważ – spełniając liberalne warunki – przy zakupie auta używanego można zachować dotychczasowe blachy. 

Przepisy wyróżniają kilka rodzajów tablic rejestracyjnych: 

 • zwyczajne; 
 • indywidualne; 
 • zabytkowe; 
 • tymczasowe; 
 • dyplomatyczne. 

W przypadku samochodów wyróżnia się też dwa wymiary polskich tablic rejestracyjnych: 

 • klasyczne, które z kolei dzielą się na jednorzędowe i dwurzędowe – tymi oznacza się wszystkie rodzaje pojazdów z wyjątkiem motocykli, ciągników rolniczych, motorowerów oraz pojazdów kwalifikowanych jako „inne”; 
 • jednorzędowe zmniejszone – dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy producent przewidział mniejszą przestrzeń konstrukcyjną na montaż tablicy. 

Jakie są wymiary standardowej tablicy rejestracyjnej? 

Trwa wstawianie obrazu...

Wymiary tablicy rejestracyjnej samochodu zostały określane w akcie wykonawczym do Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Obecnie w Polsce wykorzystuje się jeden z trzech gabarytów: 

 • 520 mm x 114 mm dla tablicy jednorzędowej; 
 • 305 mm x 214 mm w przypadku tablicy dwurzędowej; 
 • 315 mm x 114 mm dla tablicy zmniejszonej. 

Wymiary tablicy rejestracyjnej w centymetrach to nie wszystko. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów wprowadza wiele innych wymagań oznaczenia. Regulowana jest odporność na uderzenia, zginanie czy powierzchniowy współczynnik odblasku. Konstrukcja tablicy nie jest więc tak prosta, jak mogłoby się wydawać. 

Pamiętaj, że wymiary polskiej tablicy rejestracyjnej oraz oznaczeń używanych w innych krajach mogą się między sobą różnić. Jeśli sprowadzasz auto np. z USA, gdzie zwykła tablica ma wymiary 300 mm x 155 mm, konieczna będzie wymiana blach. Nie ma możliwości, aby poruszać się samochodem po polskich drogach na starych tablicach. 

Mniejsze tablice rejestracyjne – czy użycie niestandardowych wymiarów jest karalne? 

Jeśli podróżujesz przedwojennym VW Beetle’em, którego restaurowałeś przez ostatnie kilka lat, albo najnowszym Porsche 911 GT3 RS, korzystanie ze zmniejszonych tablic rejestracyjnych może wydawać się kuszące. W końcu, po co psuć estetykę samochodu? 

Niestety ustawodawca jest innego zdania. Zgodnie z art. 60 ust. 1 pkt 3a i 3b Ustawy prawo o ruchu drogowym zabrania się: 

 • umieszczania na pojeździe tablicy (tablic) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjne do tego przeznaczone; 
 • umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej. 

Nieuzasadnione korzystanie z małych wymiarów tablicy rejestracyjnej grozi mandatem w wysokości 300 zł. Co więcej, oznaczone w ten sposób auto może nie przejść przeglądu technicznego. Właściciel na własny koszt będzie więc musiał wyrobić w urzędzie komunikacji nowe oznaczenie. 

Karalna jest też jazda samochodem bez tablic rejestracyjnych. W tym przypadku trzeba liczyć się z mandatem w wysokości 1500 zł oraz ośmioma punktami karnymi.  

Wymiary tablic rejestracyjnych – czy ich wielkość ma wpływ na cenę? 

Trwa wstawianie obrazu...

Zmniejszone tablice rejestracyjne pojawiły się w Polsce w 2018 r. w związku z rosnącą liczbą aut sprowadzanych z USA i Japonii. Czy wielkość oznaczeń przekłada się na cenę? 

Bazowa opłata za zmniejszone tablice wynosi 80 zł, a więc dokładnie tyle samo, co w przypadku zwykłych oznaczeń. Jeśli jednak chcesz wyrobić tablice zindywidualizowane, za całość zapłacisz mniej, bo 500, a nie 1000 zł. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda marketingowa